Samsung, Dünyanın ilk Çerçevesiz 8K QLED Televizyonunu Duyurdu

 Samsung, Dünyanın ilk Çerçevesiz 8K QLED Televizyonunu Duyurdu

Samsung, yerkürenin birinci çerçevesiz 8K QLED ekrana sahip akıllı televizyonunu tanıttı. Sırf alt kısmında fazlaca ince bir çerçeve çizgisi bulunan televizyon, %99 ekran nispetiyle estetik açıdan hayli şirin bir görünüm sunuyor.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz günlerde birinci detayları ortaya çıkan yeni 8K TV’si ‘Samsung Q950TS’ modelini tanıttı. Neredeyse çerçevesiz yapısıyla estetik manada epeyce lâtif duran televizyon, QLED 8K paneliyle Samsung’un akıllı TV teknolojisinde ulaştığı başarıyı gözler önüne seriyor.

Ön tarafında %99 ekran ile birinci gerçek çerçevesiz TV olma özelliğini taşıyan Q950TS, sadece alt kısmında epey ince bir çerçeve çizgisine sahip. TV, öte taraftan derin makine öğrenmesine sahip yapay zekâ teknolojili kuantum işlemcisi sayesinde orjinal manzaranın görüntü kalitesinden bağlarımsız olarak 8K’ya büyütme sağlayabiliyor.

Samsung Q950TS neler sunuyor?

2020 model QLED 8K TV, her türlü görüntüleme ortamında optimum parlaklık ve kontrast orantısı sağlayan yeni bir manzara özelliğine haiz. Bu sayede TV, etraftaki ortamı tanıyabiliyor ve ekran parlaklığını ve manzarayı otomatik olarak ayarlayabiliyor. Samsung TV, ek olarak yüksek nispette parlama engelleyici açık oturum kaplamasını da bünyesinde barındırıyor.

Aynı vakitte 4K’dan 8K’ya manzara aktarımında epeyce başarılı işler çıkaran TV, OTS+ özelliği yardımıyla ekrandaki hareketli nesneleri izleyebiliyor ve 5.1 hoparlörlerini kullanarak yönlendirilecek sesi odaklayabiliyor. Bununla birlikte akıllı TV, ortam gürültüsünü tanıyabiliyor ve görüntüdeki ses seviyesini ‘Active Voice Amplifier’ isminde olan özelliği yardımıyla gürültü seviyesine nazaran ayarlayabiliyor.

Samsung’un yeni canavarı, medya akışı sırasında yepyeni done kaybını en aza indirmek ve daha düşük bant genişliğine sahip ağlarda 8K içeriğin akışını sağlamak için derin öğrenme teknolojisine haiz “AI ScaleNet” isminde olan özelliği kullanıyor. Bu özellik, birinci etapta Amazon Prime Görüntü tatbikindeki içeriklerde kullanılabilecek.

Samsung, televizyonun %99’luk ekran nispeti sunduğu söylüyor yalnızca boyutu hakkında derhal çabucak bir haber verilmedi. Tıpkı formda televizyonun ne devir piyasaya sürüleceği ve fiyatının ne olacağı hakkında da rastgele bir malumat bulunmuyor. Tekrar de tüm bu özelliklerden yola çıkarak Samsung Q950TS’in çok yüksek bir fiyat etiketine haiz olacağını söyleyebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek