Sahte Apple Teknik Servisi, 16 Bin Dolar Çaldı

 Sahte Apple Teknik Servisi, 16 Bin Dolar Çaldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde enteresan bir dolandırıcılık vakası yaşandı. Teknoloji ve bilgisayarlar ile çok da ilgisi olmayan Dianne Waunsch isimli bir kişi, kendisini arayıp teknik destek vermek isteyen Apple teknik servisi hizmetlisine talep ettiği tüm şahsî haberlerini verdi. Sonuç ise varsayım edebileceğiniz üzere hüsran oldu.

Waunsch’u telefonla arayan yeterli niyetli(!) teknik servis elemanı, yardım için Waunsch’tan zatî haberlerini talep etti ve bu malumatlarla Waunsch’un 16 bin dolarını (94 bin TL) çaldı. Daha da değerlisi Waunsch, erişim olurunu komşusuna şahsen kendisi teslim ettiğinden parasını geri alma ihtimali bulunmuyor.

Dianne Waunsch, vakayla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu türlü bir dolandırıcılığa kurban gidebileceğini hiç düşünmediğini söyledi. Yetkililer ise bu üzere durumlara karşı en kıymetli tahlilin, teknik servisi şahsen aramak olduğunu söylüyor. Waunsch, bilhassa teknolojiye uzak bireylerin bu üzere durumlara karşı daha da dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Gelen haberlere nazaran ABD’de bu biçim dolandırıcılık vakaları daha evvel de yaşandı. Vakanın yaşandığı yerdeki güvenlik hizmetlileri, tüketicileri teknik servis sahtekarlığı konusunda uyarıyorlar. Sahip olduğunuz rastgele bir eser için teknik servisten aradığını sav eden ve zatî haberlerinizi talep eden biri olursa, telefonu kapatıp şirketi şahsen aramanızı tavsiye ediyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek