Sahibinden.com’da Yayınlanmış Birbirinden Tuhaf 12 İlan

 Sahibinden.com’da Yayınlanmış Birbirinden Tuhaf 12 İlan

En çok kullanılan 2. el alışveriş sitelerinden biri olan sahibinden.com; mesken ve otomobil başta olmak üzere, aklınıza gelebilecek her şey için ilan oluşturulan bir site. Aklınıza gelebilecek her şey derken pek de ciddiyiz. Uçak, ada,gemi, yat, helikopter ve daha birçok farklı ilan şu an sitede yayında. Bizim bugün ilgilendiğimiz mevzu ise daha evvel sahibinden sitesinde yayınlanan tuhaf ilanlar.

Kimisi otomobilini satıyordu, kimisi de meskenini. Ortak noktaları ise verdikleri garip ilanlar oldu. Pazarlama eser satışı için çok kıymetlidir. Birazdan göreceğimiz ilanlar ise bugün benim diyen reklam ajanslarına taş çıkartacak cinsten. Yaratıcılığın hadlerini bir epey zorlayan bu değişik sahibinden.com ilanlarına gelin birlikte bakalım.

Şimdi patlamamış Samsung Galaxy Note 7:

Samsung Galaxy Note 7 telefonları bir devir fabrika çıkışlı bir batarya sorunu nedeniyle patlamaları ile gündeme gelmişti. Samsung için büyük bir buhran olan bu durum, bu ilan sahibi tarafından fırsata çevrilmiş. İlan içerisinde de sahibine ekstra heyecan, kaygı ve performans verdiği belirtilmişti. Pratik zekalı ve pazarlamacı ruhlu olmak tam da bu olsa gerek.

Sahibinden satılık arı kullanılmış ada:

Sahibinden.com’da uzun müddettir devam eden ada satışları da var. Bu ilana nazaran Ayvalık’ta bulunan Çiçek Adası yeni sahibini arıyor. Yurt dışında daha evvel kendisine ada alan ünlüleri görmüştük. Acep yakın devirde bizim memleketimizden de bu üslup bir teşebbüs olur mu sanki? Fiyatına bakınca bizim hayallerimize bile giremiyor…

Hane ilanlarına yansısını ilanla veren Mustafa Amca:

Sahibinden satılık müstakil konut ilanlarına reaksiyon gösteren Mustafa Amca isimli kullanıcı, 1+1 ve 2+1 meskenler için istenen fahiş fiyatlara reaksiyonunu verdiği ilanla göstermişti. Suratını alamayan Mustafa Amca, daha sonrasında müteahhitlere ve en ahir da sahibinden.com çalışanlarına bile reaksiyon gösterdi. 2. el mesken fiyatlarına ve kiralarına bakarsak verdiği yansıda haksız olduğunu söyleyemeyiz.

“Bu kadarına gerek var mıydı?” dedirten motosiklet ilanı:

Herkesin modifiye zevkine hürmetimiz sonsuz fakat bu ilandaki motor sahiden “Bu neydi artık?!” tesiri yaratıyor. Motoruna goldwing görünümüne kavuşturmak için çeşitli kaplamalar yapan bir kullanıcı, bunu da sahibinden.com’da sıfırından daha şık diyerek satışa çıkardı. Kişisi bir yanda motordan soğutan bir yandan da içine çeken bu motorun tasarımı akıllara Yerküreyi Kurtaran Adam sinemasını getiriyor.

Ultra yakışıklı yapan silikon maskesi:

Her türlü ilanı görmeye alışmıştık lakin bu da bizim için yeni oldu. Hatay’ın İskendurun kazasındaki bir firma, Hollywood sinemalarında kullanıldığını argüman ettiği ultra silikon yakışıklı adam maskelerini satışa çıkarmış. Yakışıklı olmanın bedeli de 12.500 TL. Aslına bakarsanız eseri gözlüksüz bir biçimde görünce yakışıklı olmak bir yana sahiden korkutucu bile olabiliyor.

Sinema yapımcılarına ayar veren senaryo ilanı:

Sırada izlediğimiz tüm sinemaların görünmeyen kahramanları olan senaristler için açılmış ve birçok kişi tarafından da haklı görülen bir ilan var. Külliyen bitirilmiş halde sahibinden.com’da ilana çıkarılan senaryo aslında bir isyan niteliğini taşıyor. Sinema bölümüne hakim olan yapımcı firmaların, amatör yahut yeni mezun senaristlere ehemmiyet vermemesi tatlı sert bir lisanla eleştirilmiş.

Karı ortama otomobil ücretsiz hissi veren ilan:

Sahibinden satılık otomobil ilanlarında görsellerin büyük değer taşıdığını biliyoruz. Bu ilana bakıldığında da güya otomobil değil kar satılık. Demek ki, gerçek otomobilin dış görünüşünün sanıldığı kadar bir ehemmiyeti yok. İşin garip tarafı da, bu pazarlama tekniği işe yaramış olacak ki araç satılmış. Bir İzmirli olarak ben olsaydım arabayı alırken yanında kar da isterdim. 🙂

Star Wars temalı, 1.6 milyon TL pahasındaki hane:

Dışı seni içi beni yakar lafının tam karşılığı olan konut. Dışı çok şık olan ve normal gözüken bu konutun içine girdiğiniz devir bambaşka bir cihan sizleri bekliyor. Neredeyse her noktası münferit tasarlanmış ve aydınlatmalı olan bu hanede ay sonu elektrik faturası ne kadar geliyordur sanki? Neyse, konutun içi nitekim çok hoş ve temasıyla kişisi heyecanlandırıyor.

Sahibinden satılık karşılıksız çek:

Bu da mı var, demeyin. Evet, nitekim karşılıksız çek ilanı daha evvel yayınlandı. Aslında biraz hüzünlü bir hikayesi de olsa, tuhaf ilanlar arasına girmeyi katiyetle başarmış durumda. Bir şahıs ile yaşadığı kahırlar sonucu çeklerinin karşılığını bir türlü alamayan ilan sahibi, devayı çekleri internetten satışa çıkarmakta bulmuş. Olağan bedeli 105 bin TL olan çekleri, 90 bin’den satışa çıkarmış.

Tasarruf maksadı çok farklı olan kask ilanı:

Sevgilisi için aldığı kask onun için bir gurur sıkıntısına dönüşmüş. Aslında kaskı alma emeli da sevgilisini korumaktan fazla kendini korumakmış. İlan sahibinin dediğine nazaran motor kullanırken sevgilisinin sesini duymamak, saçı kendisine dolanmasın üzere nedenlerden ötürü almış. Sebepsiz mekana ayrılık gelince de satışa çıkarmış. Üstelik sevgilisi senin 100 liralık kaskına mı kaldım deyince, kaskı 110 TL’den satışa çıkarmış.

Bir fenomen olan Eti Puf ve sahibinden.com ilanı:

Bir devir bir oldukça meşhur olan ve toplumsal medyada da ziyadesiyle konuşulan Eti Puf, listede olmazsa olmazdı. Fabrika çıkışlı bir kusur nedeniyle paketinde aykırı duran Eti Puf, tam 500 TL fiyatla satışa sunuldu. Aslında bu fiyat bence eserden çok açıklamada verilen emeğe olabilir. Zira ilan sahibi matematik ve geometri ile eserin nasıl bu hale geldiğini anlatmıştı. Velev bunu ODTÜ’lü talebelerle yapmışlardı.

Sivas Mangal Köpeği sahiplendirme ilanı:

Hayvanları satın almak konumuna sahiplendirmenin çok kıymetli olduğunu bilen bir ilan sahibi, mangalı ziyadesiyle seven dostu için ilan açmıştı. Apartman daireleri alanına çiftlik ve bahçeli haneler için birebir olduğunu söyleyen köpeğin sahibi, etlerin mangalda aksi düz edilmesi gerektiği devranı dostu sayesinde öğrendiğini belirtiyor. Ayrıyeten dostunun etleri yemek üzere bir huyunun olmadığını da belirtiyor.

BONUS: Sahibinden satılık 2. el savaş uçağı:

Yazımızda sahibinden.com’da verilen birbirinden tuhaf ilanları inceledik. Gelgelelim listemize Moldova’da verilen 2. el savaş uçağı ilanını eklemezsek olmazdı. Saatte 2500km sürat yapabilen, 8.5 ton tartıya kadar mühimmat taşıyabilen Rus imalatı Su-35 uçağı, 2. el alışveriş sitesinde 85 bin Euro’ya satışa çıkarılmıştı. Üstelik sahibi ufak bir tamirin akabinde uçuşa hazır olduğunu belirtmişti.

İşin tahminen de en enteresan tarafı ise uçak fotoğrafında görülen füzeler. Olağan koşullarda devletler arası satılan bu füzeler, nasıl bu kişinin eline geçti bilinmiyor. Lakin kelam konusu Rusya tarafları olunca insan artık gördüğü şeylere şaşırmıyor. 2007 model bu savaş uçağının akıbeti konusunda rastgele bir haber bulunmuyor. Hafta sonu tek başına bir kaçamak için hoş bir araç olabilirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek