Sadece Denizli’de Yetişen Yeni Bir Bitki Türü Keşfedildi

 Sadece Denizli’de Yetişen Yeni Bir Bitki Türü Keşfedildi

İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Orman Mühendisi Rasim Çetiner’in kendisine ulaştırdığı farklı bir Yünlügelin (Rindera) fotoğrafından yola çıkarak, yerkürede yalnızca Denizli’nin Çameli kazası sonlarında yetişen yeni bir bitki çeşidi keşfetti. Yıldırım, yeni bitki çeşidini bilim literatürüne kazandırdı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Yıldırım’ı ziyaret ederek bitki hakkında haber aldı. EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Tatbik Merkezi Idare Konseyi üyesi de olan Doç. Dr. Yıldırım, bitkiyi birinci olarak Denizli Orman Yer Müdürlüğü’nde hizmet yapan orman mühendisi Rasim Çetiner‘in tespit edip fotoğrafladığını söyledi.

Doç. Dr. Yıldırım hem arazi, hem de laboratuvarda yaptıkları incelemeler sonucunda, bitkinin yerkürede sadece Denizli’nin Çameli kazası hadlerinde bulunduğuna dikkat çekerek, Türkçe ismini ‘Denizli Yünlügelini’ olarak belirlediklerini söyledi. Yıldırım ayrıca yeni tıbbın ilmî ismini, bitkiyi birinci bulan kişi olan Rasim Çetiner’e atfen ‘Rindera cetineri’ olarak bilim yerküresine kazandırdıklarını belirtti.

Dünyada 25 kadar çeşidi bulunan Yünlügelin’in, ülkemizde 5 çeşidi bulunuyor. Yeni keşfedilen bitki, Denizli’nin Çameli kazası hudutlarında Toroslar’ın uzantısı olan bir dağın tepesinde bölge alıyor. Yıldırım, bitkiyi 2 bin 200 rakımda topladıklarını belirterek, bundan sonraki süreci şöyle açıkladı:

“Bu bitkilerden elde edilen kimyasal içeriklerden bilhassa ‘alkaloid’ olarak bilinen çalışmalarında, içinde mahsusen ‘naftakinon‘ olarak bilinen unsurların kanser hücre hatları üzerinde çok kıymetli öldürücü tesire sahip olduğu bilinmektedir. Bu usul çalışmalar hala devam ediyor. Keşif safhasından sonra bir sonraki emelimiz da bu bitkinin bu üslup bir kimyasal içeriğe sahip olup olmadığını belirleme tarafında çalışmaları planlamaktayız. Bitkinin popülasyonuna zarar vermeyecek halde, hem yerinde bitkiyi koruyup, hem de içeriğinde insanlık yararına rastgele bir olumlu sonuç verecek içerik var mı, bunu bulmaya çalışacağız.”

Daha evvel de birçok bitki cinsini literatüre kazandıran Doç. Dr. Yıldırım’ı çalışmalarından ötürü tebrik eden Rektör Prof. Dr. Budak, üniversitede yapılan çalışmalara maddi ve manevi desteklerinin süreceğini belirtti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek