Ana sayfa Mobil Uygulama Popüler mesajlaşma uygulamaları özel bilgileri ifşa ediyor

Popüler mesajlaşma uygulamaları özel bilgileri ifşa ediyor

Dijital çağın saniyeler içerisinde kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanıması en büyük kolaylık olarak görülüyor. Ancak bu kolaylık ve hız, kişisel verilerin ifşasına da imkan tanıyor. Popüler mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların adres defterlerindeki kişilerle kolaylıkla iletişim kurmasını sağlamayı başaran keşif hizmetinin bir siber muhafaza etmeye sahip olmadığını aktaran Günal, hackerlerin rastgele numaraları deneyerek bile kullanıcılar üstünde verileri analiz etmesine imkan sağlamayı başaran bu meselenin, verilerin ifşasını kolaylaştırdığını dile getiriyor.

37
0

Almanya’dan Würzburg ve Darmstadt Teknik Üniversite’lerinin ortak olarak gerçekleştirdiği araştırmaya göre mobil mesajlaşma uygulamaları, kişisel veriler üstünde tehdit oluşturuyor. Uygulamalarda kullanılacak olan iletişim keşif hizmetlerinin milyarlarca kullanıcının verilerini tehdit edebildiğini belirten araştırmayı değerlendiren Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kötü niyetli kullanıcıların ya da bilgisayar korsanlarının, rastgele telefon numaraları için kişi bulma hizmetlerini sorgulayarak büyük çapta ve kayda değer kısıtlamalar olmaksızın hassas verileri toplayabileceğini belirtiyor.

Saldırganların Doğru Saldırı Modellerini Oluşturmasına Olanak Tanıyor

Dijital çağın saniyeler içerisinde kişilerin birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanıması en büyük kolaylık olarak görülüyor. Ancak bu kolaylık ve hız, kişisel verilerin ifşasına da imkan tanıyor. Popüler mesajlaşma uygulamalarında kullanıcıların adres defterlerindeki kişilerle kolaylıkla iletişim kurmasını sağlamayı başaran keşif hizmetinin bir siber muhafaza etmeye sahip olmadığını aktaran Günal, hackerlerin rastgele numaraları deneyerek bile kullanıcılar üstünde verileri analiz etmesine imkan sağlamayı başaran bu meselenin, verilerin ifşasını kolaylaştırdığını dile getiriyor. Profil fotoğrafları, takma adlar, durum metinleri ve “son çevrimiçi” zaman dahil olmak üzere kişilerin kullanıcı profillerinde yaygın olarak depolanan kişisel verilerin toplanmasının hackerlere rehberlik ettiğini dile getiren Günal, toplanan veriler üstünden sosyal mühendislik faaliyetleri gerçekleştiren hackerlerin daha büyük zararlar verebileceğine dikkat çekiyor.

Kullanıcıların Yarısı Profil Resimlerini Gizlemiyor

Araştırmada elde edilen bir sonuca göre de Amerika’deki kullanıcıların yarısının popüler mesajlaşma uygulamalarındaki gizliklerine önem vermediğini gösteriyor. Kullanıcıların yarısı profil fotoğraflarıni gizlemiyorken, %90’ını da uygulamaların hakkında kısımlarını herkese açık halde yayınlıyor. Bu bilgilere rastgele erişebilen hackerlerin kurbanları üstündeki hedefli saldırıları çoğu zaman başarı ile sonuçlanıyor.

Kişisel Verilerin Korunması İçin Neler Yapılabilir?

Çağın en önemli siber güvenlik konusunun artık kişisel verilerin güvenliği olduğuna dikkati çeken Günal, popüler mesajlaşma uygulamalarında kişisel verileri güvende tutmak adına kolay ve etkili adımların atılması gerektiğini ifade ediyor. Özellikle kullanıcıların gizlilik ayarlarında varsayılan uygulama ayarlarını değiştirmesi gerektiğini aktaran Günal, kullanıcıların profil fotoğrafları, güncellemeler, son görülme zamanı vb. Kendilerine dair bilgi verecek kısımları yalnızca iletişim halinde oldukları rehber kişilerine açık tutmalarını öneriyor.