Tesla İçin 20 Yıl Boyunca Çalışabilecek Bir Batarya Üretildi
10 Eyl, 2019 0:09 tarihinde eklendi

Tesla İçin 20 Yıl Boyunca Çalışabilecek Bir Batarya Üretildi

Tesla İçin 20 Yıl Boyunca Çalışabilecek Bir Batarya Üretildi

Geçtiğimiz nisan ayında Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın tamamen otonom sürüşe geçmesini ve bununla birlikte bir “robotaksi” filosu başlatmak istediğini söylemişti. Bu kapsamda Elecktreck, pillerin otonom sürüşe yardım edemeyeceğini sadece minimumından robotaksileri daha ekonomik hâle getirebileceğini belirtmişti.

Şimdiyse Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı elektrikli otomobil üreticisi Tesla için çalışan batarya geliştiricileri, 1 milyon 600 bin kilometre süresince arabaya güç verebilecek ve hava kirliliğini önemli ölçüde azaltabilecek bir batarya takımı geliştirdiğini duyurdular.

Prototip bataryalar, 6.000 defaya kadar şarj edilebiliyor:

Geçtiğimiz cuma günü Elektrokimya Derneği’nin dergisinde yayınlanan araştırma için Dalhousie Üniversitesi araştırmacıları, geçtiğimiz 3 yıl boyunca çalıştılar. Bu çalışmaların meyvesi olarak ise tam 6.000 defaya kadar emin bir halde şarj edilebilen yeni bir lityum iyon bataryayı kontrol ediyorlar.

Araştırmayı meydana getiren ekip, aşırı sıcaklık koşullarında bile bataryanın ortalama 4.000 kere şarj edilebileceğini öne sürüyor. Bu nedenle ideal mesafe henüz ölçülmemiş olsa bile gene de 1,5 milyon kilometreden daha fazla bir mesafe ortaya çıkıyor. Mesafe her ne olursa olsun yeni sistemler, gelecekteki Tesla enstrumanlarının senelerce çalışmasını olanak sağlayabilecek diyebiliriz.

20 yıl raf ömrü olduğu söylenen bu bataryalar, 1,5 milyon kilometreden daha çok yol kat edebilecekler. Doğal ki bu süre, bir arabayı tutmak için oldukça uzun görünüyor olabilir sadece mevzu Tesla olunca her şey beklenir. Ayrıca henüz çok yeni olan bu değişen teknolojinin, gelecekte geliştirilmesi ve yeni model Tesla araçlarda kullanılması planlanıyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *