Otomobil Üreticileri, Üretime Başlama Planlarını Açıkladı

 Otomobil Üreticileri, Üretime Başlama Planlarını Açıkladı

Birinci olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen ve kısa müddet içerisinde gayrı devletlere sıçrayan koronavirüs, tüm yerküre devletlerinde görülmüş durumda. Virüs, şu ana kadar açıklanan datalara nazaran 3 milyon 270 bini aşkın bireyde görüldü ve 230 binden ziyade kişinin hayatını kaybetmesine oldu.

Etkisini hâlâ sürdürmeye devam eden koronavirüs, alınan tedbirler sonucunda dolaylı olarak yerküre üzerindeki tüm bölümleri etkiledi. Virüsten en çok etkilenen kesimler arasında mekan alan otomotiv sektöründe neredeyse her şirket üretimini durdurdu.

Hangi şirket ne hengam üretime başlayacak?

Koronavirüs bir evvelki periyoda nazaran daha az süratle yayılmaya devam edince de kimi şirketlerin aldığı tedbirlerde değişiklikler görüldü. Avrupa’da ve ABD’de birkaç araba üreticisi, kimi fabrikalarını üretime açarken vesair üreticiler, alınan tedbirlerin kaldırılmasını ileri bir tarihe erteledi. Pekala yerkürenin en büyük araba üreticilerindeki durum nasıl?

Volkswagen:

Diğer üreticilere bakmadan evvel Volkswagen’deki durumu açıklamakta yarar var çünkü şirket, ABD’deki Chattanooga üretim tesisinde 3 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tekrar üretim yapmaya başlayacağını açıklamıştı fakat bu açıklamanın akabinde şirketin bundan vazgeçtiği ve üretimin şimdi açıklanmayan ileri bir tarihte başlayacağı duyuruldu. Öte yandan şirketin Almanya’da bulunan Wolfsburg tesisinde işler ABD’deki üzere ilerlemedi. Şirket, 27 Nisan 2020 tarihinde bu fabrikadaki üretimi tekrar başlattı.

Toyota:

Bir gayri büyük araba üreticisi Toyota, Kuzey Amerika’daki operasyonlarını bir hafta daha durdurmaya devam edeceğini açıkladı. Volkswagen üzere Toyota da aslında yakın bir tarihte (4 Mayıs) üretimi tekrar başlatacaktı gelgelelim şirket bu tarihi 11 Mayıs’a erteledi.

BMW ve Audi:

Alman araba devleri BMW ve Audi, iki farklı tesisini açtı. BMW, Münih’teki BMW Welt Deneyim Merkezi’ni müşterileri için açarken müzesini geziye açmadı. Audi’yse 29 Nisan günü Almanya, Ingolstadt’ta üretime tekrar başladı. Audi’nin bu tesisinde şu anda A3 ve Q2 modelleri üretiliyor.

Ford, Fiat ve General Motors:

General Motors, Ford ve Fiat Chrysler Automobiles, şu ana kadar bir açıklamada bulunmadı ve tesislerdeki üretim şu an devam etmiyor lakin The Wall Street Journal’a nazaran üç şirket de 18 Mayıs’ta üretimi tekrar başlatacak. General Motors, yakın bir devirde emekçilerini korumak için kararlaştırdığı güvenlik protokollerini paylaşmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın