Öğrenciler, Bilişim Dersini Kartondan Bilgisayarla Öğreniyor

 Öğrenciler, Bilişim Dersini Kartondan Bilgisayarla Öğreniyor

Diyarbakır‘ın Eğil kazasındaki Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu talebeleri, mektepte bilişim sınıfı ve bilgisayar olmadığı için karton ve kağıttan bilgisayar yaptı. Talebelere tasarımı yaptıran bilişim teknolojileri muallimi Orkun Şahin, mekteplerinde imkan olmadığı için mekteplilere bilgisayarı bu halde tanıttığını anlattı.

Maket bilgisayarlara “Teknolojisiz Tasarım Projesi” ismini veren Şahin, tahtaya bilgisayarın modüllerini çizdi ve mekteplilerden karton ve kağıt kullanarak evde bilgisayar ekranı, klavye ve fare yapmasını istedi. Talebeler, konutlarında yaptıkları bilgisayar kesimlerini sınıfa getirip birleştirirken, öğretmenlerinin yazıcıdan çıkarıp dağıttığı harflerle de klavyeyi oluşturdu.

Öğretmen Şahin, “Hazırladığım girişim ile tahtaya bilgisayarın modüllerini çizdim. Evlatlardan bu kesimleri hanelerinde kendi imkanlarıyla, anlayabildikleri ve yapabildikleri kadarını hazırlayıp getirmelerini istedim. Kimi fare kimi klavye kimi de ekranı yapıp getirdi. Bu girişimde emel evlatların bir nebze de olsa bilgisayar görmeleri. Bilişim sınıfımız yok fakat önlerinde bir bilgisayar varmış üzere, ekran önüne geçip bu dersi biraz da olsa hissetmelerini ve sevmelerini istedim.” dedi ve gerçek bir bilişim sınıfı istediklerini belirtti.

Çocukların en büyük hayalinin gerçek bir bilgisayara dokunmak ve dersi bilgisayar üzerinden öğrenmek olduğunu aktaran Şahin, girişimden olumlu dönüşler aldığını söyledi. Öğrencilerden Sevda Aslan, “Daha evvel hiç bilgisayar kullanmamıştım. Bilgisayarın nasıl bir şey olduğu başımda canlandı. Imamımız hangi tuşun ne işe yaradığını anlattı. Bilgisayarı yalnızca televizyonda görmüştüm. Daha evvel hiç dokunmamıştım” dedi.

Diğer bir öğrenci Suna Malçok ise, “Daha evvel hiç bilgisayara dokunmadım. Konutta bunu yaparken, dokunmuş üzere hissettim, şık bir his oldu içimde” derken, Muhammed Malçok ise “Bilgisayar gördüm lakin hiç dokunmadım. Çok hoş bir histi. Bilgisayar olmadan muallimimiz bize bilgisayarı öğretiyor. Ona teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Umuyoruz ki, Orkun Şahin ve minik mekteplileri kartondan yaptığı bilgisayarlarla gelecekte hayallerine dokunabilirler…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek