Nükleer Santral Patlayan Fukuşima’yı ‘Doğa’ İşgal Etti

 Nükleer Santral Patlayan Fukuşima’yı ‘Doğa’ İşgal Etti

Japonya, 11 Mart 2011’de tarihinin en büyük felaketlerinden bir adedini yaşadı. Ortamda yaşanan zelzeleler ve tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’ni direkt etkiledi ve atmosfere büyük ölçüde radyoaktif husus saçıldı. Yaşanan hikayenin büyüklüğü, mütehassıslar tarafından değerlendirildiğinde Çernobil ile tıpkı seviyede olduğu söz edildi.

Japon yetkililer, radyoaktif sızıntının acilen akabinde gerekli çalışmalara başladılar ve nahiyeyi derhal tahliyeettiler. Nükleer santralin yakın etrafı hala insan hayatından uzak ve terk edilmiş vaziyette. Lakin kesimin kişiler açısından boşaltılmış olması, hayvanlar için birebir durumu tabir etmiyor. Yapılan araştırmalara nazaran ortam, şu sıralar pek çok yabani hayvana konut sahipliği yapıyor.

ABD’de bulunan Georgia Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten bilim kişileri, nükleer facianın yaşandığı yerin çabucak her noktasına kamera sistemleri kurdular ve nahiyede ne üzere vukuatların yaşandığını tespit etmek istediler. Yekun 120 günlük periyotlarda çeşitli manzaralar toplayan bilim kişileri, 267 binden çokça imaj elde ettiler ve elde ettikleri imgelerin değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştılar.

Konuya ait yapılan açıklamalarda, elde edilen imajların ortamdaki vahşi hayvan ömrünün birinci ispatı olduğu vurgulanıyor. Bilim beşerlerine nazaran beşerler için yasaklanmış yerde şu sıralar; yaban domuzu, sülün, tilki, tavşan, makak maymunu ve rakun üzere 20’den ziyade hayvan tipi bulunuyor. Bilim beşerlerine nazaran yabani hayvanların yerdeki varlığı, kişilerin tahliyesinden sonra uygundan düzgüne artmış durumda.

İşte yere yerleştirilen kameralara yansıyan makak maymunları

Bilim kişileri, 120 gün boyunca 46 binden ziyade yaban domuzu imgesine ulaştıklarını söz ediyorlar. Bunların 26 binden ziyadesi büsbütün ıssız bir ortamda çekilirken 13 bin kadar manzara, hayat meydanlarına yakın yerlerden elde edilmiş. Bilim kişileri, 7.000 yaban domuzu imgesinin ise terk edilmiş yerleşimbölgelerinde tespit edildiğini tabir ediyorlar.

Bilim kişileri artık, yerdeki hayvanların genetikaçıdan ne durumda olduklarını anlamak için çalışmalar yürütmek istiyorlar. Fakat ortamın radyasyon seviyesi, bilim kişilerinin rahatlıkla çalışmalarını ve binaenaleyh da araştırmaların devam etmesini engelliyor. Buna karşın bilim kişileri, çalışmalarını sürdürmekte kararlı görünüyorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek