Netflix’te Dil Öğrenmenizi Sağlayacak Chrome Uzantısı

 Netflix’te Dil Öğrenmenizi Sağlayacak Chrome Uzantısı

Yaygın kanı, serileri yahut sinemaları orjinal lisanında altyazılı olarak izlemenin, yabancı lisan tahsiline ek sağladığı istikametindedir. Bu mevzuda Netflix’e teşekkür etmek gerekiyor. Kütüphanesindeki içeriklerle izleme alışkanlıklarımızı kökten bir halde değiştiren dijital yayın platformu, birebir hengamda yabancı lisan öğrenme pratiğine de bir epey yardımcı oluyor.

Ne var ki orijinal lisanında altyazılı bir film/dizi izlediğinizde, birçok devir sözün mealini öğrenmek için durdurmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da, bir devir sonra can sıkabiliyor. Language Learning with Netflix ise bu deneyime bambaşka bir boyut kazandırıyor.

Language Learning with Netflix, platformda oturum açtığınızda otomatik olarak çalışan fiyatsız ve olağan bir Chrome uzantısıdır. İzlediğiniz her içeriğin altyazılarını hem ana dilinizde hem de öğrenmek istediğiniz dile gerçek vakitli olarak çeviren uzantı, böylelikle iki lisanı tıpkı anda görebilmenizi sağlıyor.

Uzantıyı Chrome’a eklediğinizde ana lisanınızın ne olacağını soracak. Seçenekler arasında dilediğinizi seçtikten sonra Language Learning with Netflix’in nasıl kullanıldığını anlatan nispeten bilgilendirici bir klavuzla karşılaşacaksınız. Netflix’te bir seri yahut sineması açtığınızda, yukarıda Türkçe altyazıyı, çabucak altında ise İngilizce altyazıyı göreceksiniz. Natürel daha seçebileceğiniz yüzlerce farklı lisan olduğunu da söylemiş olalım.

Ayrıca ekranın çabucak sağ tarafından, altyazıları vakit çizgisi üzerinde takip edebiliyorsunuz. Altyazılar arasında ilerlemek için rastgele bir söze tıklayabilir, merak ettiğiniz sözlerin üzerine bir defa dokunarak Türkçe karşılığını öğrenebilirsiniz. Ayrıyeten dilerseniz sözlerin özgün lisanlarında nasıl telaffuz edildiğini de duyabilirsiniz.

Öte yandan Language Learning with Netflix uzantısının kullanılabilirliği devlete ve içeriğe nazaran değişkenlik gösteriyor. Âlâ haber şu ki, lisan becerinizi bir üst seviye taşıma potansiyeli olan bu uzantı devletimizde kullanılabiliyor. Language Learning with Netflix hangi içeriklerde desteklendiğini öğrenmek için uzantının üzerine bir kere tıkladıktan sonra Katalog seçeneğine basın. Burada, uzantının altyazı desteği verdiği seri ve sinemaları göreceksiniz. Language Learning with Netflix uzantısını buradaki temastan fiyatsız bir halde Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Language Learning with Netflix uzantısı hakkında hazırlanan bir görüntü:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek