NASA’nın Süper Fareleri Uzay İstasyonundan Dünya’ya Döndü

 NASA’nın Süper Fareleri Uzay İstasyonundan Dünya’ya Döndü

Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda yürütülen bir sıhhat deneyinin kesimi olan genetiği geliştirilmiş harika fareler, başarıyla Yerküre’ye döndü. Fareler, salı sabahı Pasifik Okyanusu’na düşen ve yaklaşık 1720 kilogramlık kargo taşıyan SpaceX Dragon kapsülünden alındı. Fareler, 8 Aralık’ta uzay istasyonuna varmışlardı.

ABD’nin Maine eyaletinde konum alan Jackson Laboratuvarı’nda üretilen fareler, yerçekimsiz ortamın insan vücudunu nasıl etkilediğini daha yeterli anlamak için gerçekleştirilen deneylerde kullanılmak üzere genetik olarak geliştirildi. Uzay istasyonundaki uzun müddetli uçuşlar sırasında astronotlar, kas ve kemik kaybı yaşamıştı. Farelerle yapılan deneyler ise kaybın nasıl gerçekleştiğini ve düzeltmek için neler yapılabileceğini anlamaya yardımcı olacak.

NASA’ya göre deney, Rodent Research-19 olarak isimlendirildi ve kas yıkımını etkileyebilecek sinyal yolları olan myostatin ve aktivinin incelenmesi için kullanıldı. Araştırmacılar, bu moleküllerin astronotların hizmetleri sırasında kas ve kemik kaybını önlemek ve Yerküre’ye döndükten sonra iyileşmelerine yardımcı olmak için kullanılabileceğine inanıyorlar. Bulgular ayrıyeten Yerküre üzerinde kas ve kemik kaybı yaşayan öteki hastalara yönelik tedavilerin geliştirilmesine de yardımcı olabilir.

Uzay istasyonunda farelere, kemik ve kas kayıplarını nasıl etkilediğini görmek için sinyal iletim yollarını engelleyen bir tedavi uygulandı. Bu yolların engellenmesi kas ve kemik büyümesini indüklediği biliniyor. Fareler genetik olarak myostatin eksikliğine nazaran tasarlandıkları için ortalama bir farenin kas kütlesinin iki katına sahipler.

Uzay istasyonundan gelen 40 dişi fare, Yerküre’de kalan öteki 40 dişi farenin denetim öbeğiyle karşılaştırılacak. Bulgular, gelecekte Ay ve Mars’ta gerçekleştirilecek uzun vadeli uzay hizmetlerine de uygulanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek