NASA’nın Samanyolu’nun Merkezini Detaylı Olarak Görüntüledi

 NASA’nın Samanyolu’nun Merkezini Detaylı Olarak Görüntüledi

NASA, yeni yılda da uzayın derinliklerinden yeni manzaralar sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan görüntülerle Dünya’dan 130 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksiyi sergileyen uzay ajansı, artık de Samanyolu’nun merkezinden panoramik bir kızılötesi manzara yayınladı.

Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) tarafından toplanan donelerle elde edilen imaj, görüntülenmesi güç olan nahiyeler hakkında yeni detaylar ortaya koyuyor. Görüntü, 600 ışık yılı uzunluğundaki bir sahası kapsıyor ve galaktik merkez en çok fotoğraflanan ortamlardan biri olmasına karşın, bu yeni kızılötesi manzara daha evvel görülmemiş birtakım ayrıntıları vurguluyor.

Samanyolu’nun merkezini kızılötesi olarak gösteren yeni imaj

Orta kısmın üst kısmında, galakside bilinen en ağır yıldız kümesi olan Arches kümesi, olağandan daha net bir halde görülebiliyor. Samanyolu’nun ortasındaki harika kütleli kara delik, imajın sağ tarafında şiddetli ısınmış toz bulutu sayesinde parlak beyaz bir leke olarak fark edilebiliyor. Programın baş araştırmacısı Matt Hankins, “Yeni imgelerde, galaktik merkezin evvelki imgelerinde eksik olan, en etkin yıldızlardan oluşan ortamları gözlemliyoruz” dedi.

Bu yeni detaylar SOFIA’nın benzersiz tasarımı sayesinde ortaya çıktı. Teleskop, Boeing 747SP jet uçağına monte ediliyor ve yaklaşık 12 kilometrede uçarken yerdeki gözlemevlerinin karşılaştığı atmosferik parazitten kaçınmayı sağlıyor. Kızılötesi, cihazın görünür ışıklı teleskopları gölgeleyen toz bulutlarını aşmasını sağlıyor.

Samanyolu’nun görünür ışık ile imgesi

SOFIA’nın başka kızılötesi cihazlara nazaran birtakım avantajları da var. Öncelikle, daha kısa pozlamalar yapabiliyor ve daha uzun pozlamalarda gökyüzünün parlak kısımlarındaki ayrıntıları yakalayabiliyor. Başkaca SOFIA orta dalga uzunluklarında kızılötesi çalıştığı için sıcak toz bulutlarının yanı sıra soğuk tozdan da sinyal alabiliyor.

Görüntü, birkaç teleskop tarafından alınan kızılötesi olguların bir birleşimiyle oluşturuldu. Kırmızı meydanlar, Herschel Uzay Gözlemevi’nden ve beyaz kısımlar Spitzer Uzay Teleskobu’ndan donelerle elde edildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek