NASA İçin Üretilen 8K VR Gözlük CES 2020’de Tanıtıldı

 NASA İçin Üretilen 8K VR Gözlük CES 2020’de Tanıtıldı

VRgineers, yıllardır NASA üzere kurumlar da dahil olmak üzere profesyonel ve kurumsal pazar için VR gözlükler geliştiriyor. Bununla birlikte şirket, NASA için üretilen, şimdiye kadarki en yeni ve en büyük modelini CES 2020’de tanıttı. Daha evvel ürettikleri modeller gibi XTAL olarak isimlendirilen VR gözlük de sınıfının en güzeli ve 8K çözünürlüğünde kristal netliğinde VR imgeler sunuyor.

Yeni XTAL, göz izleme teknolojisini içeren manzara sürece özellikleri, AR karma gerçeklik (mixed reality) modülü ve geliştirilmiş lensleriyle 180 aşamalık etkileyici bir görüş meydanı sağlıyor. Bir VRgineer sözcüsü, cihazın NASA astronotları için tasarlanmış bir VR gözlüğün temel versiyonu olduğunu açıkladı. VR gözlüğün imaj kalitesi o kadar yüksek ki, kullanıcılara en küçük detayları bile gösterebiliyor.

Gözlükte bulunan göz izleme teknolojisi, sanal dünyaları bakışlarınızla denetim edebilmenizi sağlıyor. Gözlük başkaca sesli komutlarla ve vücut hareketleriyle etkileşim kurma özelliklerine de sahip. XTAL; hareket denetimlerini, kulaklığın alt kısmına yerleştirilmiş iki Leap Motion sensörü sayesinde algılıyor.

XTAL gözlüklerin fiyatları yaklaşık 8.000 dolardan başlıyor ancak bu fiyat, standart kullanıcılar için pek bir şey söz etmiyor. VR gözlük, çalışan güvenliği eğitimi veren kurumlar ve işletmeler için geliştirildi. XTAL’in eski versiyonları ABD Savunma Bakanlığı, ABD Donanması ve NASA’da kullanılıyor. Fiyatı tüketiciler için çok yüksek olsa da, geleceğin astronotlarını ve erlerini eğitmek için çok müsait görünüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek