NASA, Avustralya’nın Yeni Uydu Görüntülerini Paylaştı

 NASA, Avustralya’nın Yeni Uydu Görüntülerini Paylaştı

Avustralya, bir müddettir büyük çaplı orman yangınlarıyla boğuşuyor. Kıtanın çok büyük bir kısmı, laf konusu yangınlardan nasibini almış durumda. Yetkililer, münhasıran de hayvanlar için bilançonun korkutucu boyutlara ulaşmış olduğunu söylüyorlar. Üstelik yangınlar hala devam ettiği için resmi rakamlara ulaşılamıyor.

Geçtiğimiz günlerle sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Avustralya‘daki orman yangınlarının farklı uydular üzerinden nasıl göründüğüne değinmiştik. O gün yaptığımız haberde NASA’ya ilişkin olduğu ileri sürülen bir manzaranın, aslında anlık olarak yangınları göstermediğinden de bahsetmiştik. Yeni paylaşılan bir imajda ise NASA, tekrar Avustralya’ya bağlı Kanguru Adası’ndaki içler acısı durumu gözler önüne seriyor.

NASA tarafından paylaşılan yeni imgeler, “Terra” isimli bir uydudan alınıyor ve Avustralya ana kıtası dışında kalan Kanguru Adası‘nı gösteriyor. Yetkililer, daha evvel yaptıkları açıklamalarda bu adada çıkan yangının esas nedeninin düşen yıldırımlar olduğunu söz etmişlerdi. Nahiyenin şu sıralar ziyadesiyle sıcak ve kurak oluşu da çıkan yangının büyümesine taban hazırlamış durumda ve yangın, hala da söndürülebilmiş değil.

Şimdi sizlerle, iki farklı manzara paylaşacağız. Bu manzaralardan birincisi, Kanguru Adası’nın yanmadan evvelki halini gösteriyor. Terra’nın 16 Aralık’ta fotoğrafladığı birinci imajda ada, yeşilliklerle bezeli durumda. Gelgelelim Terra’nın 7 Ocak‘ta aldığı imaj, aradaki süreçte başlayan orman yangınlarının ne kadar büyük çapta olduğunu gözler önüne seriyor. Ne yazık ki Kanguru Adası’nın üçte biri, küle dönmüş durumda.

İşte Kanguru Adası’nın yanmadan evvelki halini gösteren uydu fotoğrafı (16 Aralık 2019)

Orman yangınlarının ne kadar büyük olduğunu gösteren o içler acısı uydu fotoğrafı (7 Ocak 2020)

Belirlemelere nazaran adanın 383 bin dönümden büyük bir arazisi yanmış durumda. Ama haberimize devam etmeden, yeniden malumat kirliliğini önlemek ismine sizlerle paylaşmamız gereken bir bahis bulunuyor. 7 Ocak’ta çekilmiş olan meydanda görülen al ve kahverengi kesim, şu anda tamamenyanmıyor. Belli başlı bir ortamda yangın söndürülmüş durumda lakin Kanguru Adası’nın azımsanamayacak bir kısmı hala alevlere teslim.

Kanguru Adası, Avustralya kıtasının değerli taraflarından bir tanesi. Zira ada, deniz aslanlarına, koalalara, nesli tükenmekte olan kuş cinslerine ve daha yüzlerce türde canlıya mesken sahipliği yapıyor. Gelgelelim ne yazık ki çıkan yangınlar, kesimdeki ekolojik nizamı alt üst etmiş durumda. Birinci belirlemelere nazaran 25 bin kadar koalanın yangınlar nedeniyle can verdiği kestirim ediliyor. Bu sayı, adadaki tüm hayvanların yarısıanlamına geliyor.

Avustralya’da çıkan orman yangınları, yekunda 20 milyon dönüm araziyi tesiri altına almış durumda. Yetkililer, her ne kadar vukuata müdahale etmeye çalışıyor olsalar da yerdeki iklim koşulları, yangınların söndürülmesini zorlaştırıyor. Üstelik Avustralya’nın üzerindeki bulutlar, şu sıralar önemli mealde yüklü durumdalar. Yani düşecek her yıldırımın, ortamda yeni bir yangın çıkartma mümkünlüğü bulunuyor.

Bilim kişileri, Avustralya yangınlarının aslında küçük bir demo olduğuna inanıyorlar. Zira tüm yerküreyi tesiri altına alan global ısınma ve iklim değişikliği, bir müddet sonra Avustralya kıtasına verdiği zararın benzerilerini yerkürenin öbür ortamlarında de yaşatmaya başlayacak. Avustralya’daki orman yangınları, insanoğlununneden olduğu global ısınmasının boyutlarını, tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermeye yetiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek