Nadiren Görülen Biyolüminesans Kayda Alındı (Video)

 Nadiren Görülen Biyolüminesans Kayda Alındı (Video)

Patrick Coyne, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ömrünü sürdürüyor ve Orange isimli bir kesimde oturuyor. Geçtiğimiz hafta konutunun yakınlarındaki Newport sahiline giden Coyne, dalgaların benzersiz bir imajını yakalamayı başardı.

Coyne’un yakaladığı imaj, dalgaların biyolüminesans haliydi. Tamam da bu eşsiz manzaraları oluşturan biyolüminesans nedir? Dilerseniz derhal, çekilen imgelere ve biyolüminesansın ne olduğuna yakından bakalım.

Biyolüminesans nedir?

Biyolüminesans, kimi canlı organizmalar tarafından gerçekleştirilen kimyasal reaksiyonlar sırasında ortaya çıkan kimyasal kuvvetin, ışık gücüne dönüştürülmesidir. Birden fazla vakit derin deniz canlılarında görülen bu benzersiz vaka, nadiren yüzeyde de görüntülenebilir.

Coyne’un bu anları yakalaması rastlantı değildi

Yakaladığı eşsiz manzaralarla ilgili açıklamalarda bulunan Coyne, bir arkadaşının arkadaşının kırmızı renkli gelgitler gördüğünü, bu durumu arkadaşına bildirdiğini ve kendisinin de vukuattan bu halde haberdar olduğunu söylüyor. Al renkli gelgitlerin vakit zaman bu benzersiz hadisenin işareti olduğunu bildiğini söz eden Coyne, sahile gittiğinde de biyolüminesansa denk geldiğini ve ortaya bu imajların çıktığını söz ediyor.

Coyne, yakaladığı imajları YouTube kanalı ve Instagram hesabı üzerinden paylaştı. Instagram’da yaptığı paylaşıma “Newport sahilindeki biyolüminesans inanılmazdı. Şimdiye kadar gördüğüm en parlak şeydi, şayet daha evvel hiç biyolüminesans görmediyseniz, bu durum mutlaka gözlerinizle görmeniz gereken bir olay!” yazan Coyne, yaşadığı anların ne kadar benzersiz olduğunu özetledi.

Coyne, bu benzersiz manzaraları yakalayabilmek için Sony A7 III makine kullandı. Makinenin önünde ise Rokinon 35mm Cine DS T1.5 lens bulunuyordu. Başkaca Coyne, sertliği yakalayabilmek için de laf konusu görüntülerde ISO 80.000 ayarını kullanmıştı. Dilerseniz artık sizleri, Coyne tarafından yakalanan bu benzersiz imgelerle baş başa bırakalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın