‘Modem’ ve ‘Router’ Arasında Ne Fark Var?

 ‘Modem’ ve ‘Router’ Arasında Ne Fark Var?

Meskeninizde bir Wi-Fi ağı kurmak istediğinizde tam olarak hangi ekipman ve donanıma sahip olmanız gerektiğini bilmek kıymetlidir. Bu donanımların başında 2 adet bileşen gelir: Modem ve Router. Modem, interneti dışarıdan meskeninize getirir. Router ise meskeninize gelen interneti akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar yahut tabletler üzere başka cihazların kullanabilmesi için bir yönlendirici hizmeti görür.

Modem ve Router sayesinde hanenizde internetten video/dizi/film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor yahut çevre medyada takılabiliyorsunuz. Bu içerikte iki donanımın da ne işe yaradığından bahsedeceğiz, böylece kendinize müsait olan internet teması biçimini kolaylıkla yapabileceksiniz.

Modem ve router arasındaki farklar:

Modem nedir?

Evinizde bir internet kontağı olabilmesi için gerekli ana bileşen modem bileşenidir. Bu küçük cihaz, internet servis sağlayıcınızın altyapısından konutunuza interneti getirmesini yarar. Hanenize en yakın menşeden konutunuzun içine kablo çekilir (Fiber ya da DSL) ve modeme takılır. Modem de bu interneti Ethernet kablosu ile bir bilgisayara ya da router cihazına dağıtır.

Modemler tek tipte değildir, yani internet sağlayıcınızdan aldığınız internet tipine elverişli bir modem almanız gerekiyor. Örneğin altyapıdan meskeninize DSL geliyorsa DSL modem almanız gerekiyor. Şayet fiber ilişki istiyorsanız tekrar fiber destekli bir modem almanız gerekiyor.

Bu hususta bir kaygı duymanıza gerek yok çünkü hangi modemi alacağınızı bilmiyorsanız bile birçok internet sağlayıcısı size hangi modemin gerekli olduğunu söylüyor yahut satın aldığınız internet paketinin içinde gerekli modem de geliyor.

Router nedir?

Bir modem almak yolun yalnızca yarısı. Modem interneti yalnızca kablo aracılığı ile dağıtır. Şayet kablosuz ilişki istiyorsanız, modeme gelen interneti konutun geri kalanına kablosuz olarak dağıtmaya yarayan bir router cihazına gereksiniminiz var. Router cihazı da tıpkı bilgisayarlar üzere modeme bir Ethernet kablosu aracılığıyla bağlanıyor.

Router cihazlarının iki çeşidi bulunuyor: Tek üniteli router cihazı ve tüm hanesi kapsayan birden ziyade üniteye sahip router. Küçük meskenler yahut küçük ofisler için yukarıdaki fotoğraftaki üzere tek üniteli bir router ehliyetli olacaktır çünkü Wi-Fi sinyalini çokça mekana yaymaya gerek yoktur.

Eğer büyük bir mesken yahut iş noktası için router almayı düşünüyorsanız da birden çokça üniteye sahip router cihazları işinizi görecektir. Bu cihazları yeniden modeme Ethernet kablosu ile bağlayıp iş alanı yahut konutunuza stratejik olarak yerleştirdiğinizde her bölgeye internet sağlayabiliyorsunuz. Çok üniteli bir router örneğini de yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

Modem + Router cihazlar (Ülkemizde en çok tasarrufa sahip olan cihazlar):

İşleri karıştırmamak ismine birçok internet sağlayıcısı, (özellikle ülkemizde) sundukları paketlerin içerisinde hem modem hem de router olarak vazife yapan cihazları bulunduruyorlar. Bu sayede iki munfasıl cihazı yerleştirmekle ve onların kablolarıyla uğraşmaktan kurtuluyorsunuz, tek cihaz yerinde oluyor. Fakat bu iki cihazı münferit farklı kullanmak internet suratınızdan tam randıman almanızı sağlayacaktır.

Kablosuz temas üzerinde son yıllarda yapılan çalışmalar ve kaydedilen ilerlemeler ile birlikte bir router, modemden çok daha süratli bir formda interneti dağıtabiliyor. Routerlar, münferit bant genişliği akışlarını, bant genişliğini kaybetmeden tıpkı anda dört farklı cihaza yönlendirebilen bir teknoloji olarak nitelendiriliyor.

Ancak husus hem modem hem de router vazifesi gören bir cihaza geldiğinde vukuatın içerisinde tek bir tane bant genişliğini paylaşma mevzusu bulunuyor. Bu yüzden de örnek olarak telefonunuzda toplumsal medyada gezinirken televizyonunuzdan Netflix’i açtığınız vakit iki cihazda da yavaşlama belirtileri görülüyor.

Ayrıca iki farklı cihaza sahip olmak bir şey yanlış gittiğinde sorunu çözmek ismine daha çokça kolaylık sağlıyor. Şayet routerda bir sorun yok lakin modemde sorun varsa bunu düzeltmek çok kolay: Yeni modem almak (veya tam tersi). Ek olarak kombinasyon bir cihazı değiştirmek istediğinizde tüm Wi-Fi ayarlarını tekrar kurmanız gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek