Xiaomi Telefonlar İçin Android 10 Custom ROM Yayınlandı
9 Eyl, 2019 12:14 tarihinde eklendi

Xiaomi Telefonlar İçin Android 10 Custom ROM Yayınlandı

Xiaomi Telefonlar İçin Android 10 Custom ROM Yayınlandı

Google, mobil cihazlar için sunduğu işletim sistemi Android’in son sürümü olan Android 10’u geçtiğimiz hafta saygınlıkıyla piyasaya sürdü. Kullanıcılar için yeni özellikler içeren ve son teknolojilerle entegreli bir halde çalışabilen Android 10’un piyasaya sürülmesiyle birlikte akıllı telefon üreticileri de kendi cihazları için bu işletim sistemi üzerindeki çalışmaları tamamlamış oldular.

Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmasından yararlananlar yalnız akıllı telefon üreticileri değil. Android geliştiricileri de Android’in yapısından yararlanarak birazcık daha özelleştirmiş Android sürümleri oluşturabiliyorlar ve bu tarzdaki Android işletim sistemlerine de “Custom ROM” ismi veriliyor. Şu sıralardaysa Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi’nin Mi 6, Mi 8, Redmi Note 5 ve Poco F1 modelleri için Android 10 Custom ROM’lar piyasaya sürülmüş durumda. Isterseniz şimdi, bu Custom ROM’ların özelliklerine ve iyi mi indirebileceklerine bakalım.

Xiaomi Mi 8 için geliştirilmiş olan Custom ROM, Google Pixel 3 için geliştirilen Android 10’un farklı bir versiyonu. Geliştiriciler, bu Custom ROM’un bazı kullanıcılarda parmak izi okuyucu sensörünün çalışmama ve Google Camera’yla ilgili bazı sorunları olduğunu açıkça belirtiyorlar sadece yine de Android 10 deneyimini Xiaomi Mi 8 telefonunda şimdiden yaşamak isteyen kullanıcılar, bu Custom ROM’u edinebilirler.

Eğer sizlerde bir Xiaomi Mi 8 sahibiyseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanarak resmi olmayan Android 10 sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android geliştiricilerinin Xiaomi Mi 6 için hazırlamış oldukları Android 10 Custom ROM’uysa geliştiricilere göre bir tek bir hata yer alıyor. Yapılan açıklamalara nazaran bu hata, Bluetooth üzerinden medya oynatmayla ilgili. Bunun haricindeyse herhangi bir problemininin olmadığı söyleniyor.

Eğer sizler de Xiaomi Mi 6 için gösterilen ve resmi olmayan Android 10 tabanlı “LineageOS 17.0″a geçiş yapmak isterseniz burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Xiaomi Redmi Note 5 için hazırlanan Custom ROM’sa hemen hemen alfa sürümde. Bu da hala bir çok sorunun bulunduğunun habercisi. Bu nedenle normal işlevsellikte Android 10 deneyimi yaşamak isteyenlerin, bu Custom ROM’dan uzak durmaları icap ettiğini söyleyebiliriz.

Şu an için çok da işlevsel bir şekilde çalışmayan sadece gene de Android 10 deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılabilir olan Custom ROM’u indirmek için burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Poco F1 için geliştirilmiş olan Custom ROM da ötekiler benzer biçimde bazı sorunlarla beraber geliyor. Ancak projesinin gerisinde duran geliştiriciler bu işletim sistemini geliştirmeye devam edeceklerini ve sorunları gidereceklerini açıklamış durumdalar. Bu Custom ROM’un bilinen en büyük sorunuysa parmak izi okuyucu sensörle ilgili.

Eğer sizlerde bir Poco F1 kullanıcısıysanız ve şu an için parmak izi okuyucu sensör olmadan da olur diyorsanız, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu Custom ROM’ların, ilgili modeller için yayınlanmış resmi Android sürümü olmadığını ve kullanımdan kaynaklı yaşanabilecek sorunlarının tamamen kullanıcı sorumluluğunda olduğunu hatırlatırız.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *