Sürdürülebilirliğin Ön Plana Çıktığı Telefon: Fairphone 3
8 Eyl, 2019 19:01 tarihinde eklendi

Sürdürülebilirliğin Ön Plana Çıktığı Telefon: Fairphone 3

Sürdürülebilirliğin Ön Plana Çıktığı Telefon: Fairphone 3

Biroldukça akıllı telefon kullanıcısı artık bu cihazların kullanım ömrünün çok da uzun olmadığından şikâyet ediyor. Belli bir süre kullanımdan sonrasında telefonlar çeşitli arızalar vermeye başlıyor. Kim bilir bunlar planlı eskitme kapsamında yapılıyordur kim bilir?

İşte Hollandalı bir sosyal girişim olan Fairphone, buradan sürdürülebilirlik satma fırsatını görüyor ve şirket, bu yolda geliştirdiği son telefonu olan Fairphone 3’ü bu hafta içinde Avrupa’da satışa sundu. 4G bağlantı desteği bulunan telefonun kalınlığı 1 santimetre.

Telefonun özellikleri

Cihazın özelliklerine bakılmış olduğundaysa bir amiral gemisi değil bir orta seviye telefonla karşılaşıyoruz. Cihazda 5,7 inç FHD ekran, Snapdragon 632 yonga seti, 4 GB RAM, 64 GB dâhili depolama (microSD kart ile bellek artırılabiliyor), 12 MP arka kamera, 8 MP ön kamera bulunuyor. Cihazda bu tarz şeylerin haricinde NFC, parmak izi okuyucu, çift nano-SIM yuvası ve 3.000 mAh değerinde değiştirilebilir batarya bulunuyor.

Şirketin asıl fark yarattığı kısım ise bunlar değil. Şirket, telefon montaj işçileriyle tamir edilebilir telefonları bir araya getiriyor. Kısaca şirketin mottosu atma, tamir et. Özellikle onarım edilebilirlik kısmını kullanıcılar fazlaca basit bir şekilde deneyimleyebiliyor. Telefonun kutusunun içerisinden bir adet tornavida çıkıyor ve bu tornavidayla telefonun ekranı da dâhil olmak üzere tüm modülleri sökülebiliyor. Şirket, telefonun değişiklik yapmak isteyeceğiniz parçalarını da kendi internet sayfası üzerinden satıyor.

Telefonun sürdürülebilirlik vaadi ve etik kaygılarını bir yana bırakırsak telefonun tasarım mevzusunda çok büyük işler başardığını söylemek mümkün değil. Kamerası çok kötü olmasa da çok çok iyi de değil, ayrıca uygulama geçişlerinde de günümüz üst segment telefonlarındaki benzer biçimde yumuşak geçiş hissi alınmıyor.

Telefonda işletim sistemi olarak da biroldukça Google servisinin önceden kurulu olarak geldiği basit bir Android 9 bulunuyor. Ek olarak şirketten yapılan açıklamaya nazaran ilerideki güncellemelerde Google servisleri olmayan Android Open Source Project de kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *