Qualcomm, 5G’yi Bütçe Dostu Telefonlara da Getirecek
7 Eyl, 2019 13:48 tarihinde eklendi

Qualcomm, 5G’yi Bütçe Dostu Telefonlara da Getirecek

Qualcomm, 5G’yi Bütçe Dostu Telefonlara da Getirecek

Bu zamana kadar çıkan 5G destekli akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu premium cihazlar olarak adlandırılan telefonlardı sadece 5G teknolojisi, söylendiği gibi her şeyi değiştirecekse insanoğluın çoğunluğunun faydalanabileceği bir satın alma düzeyine haiz olması gerekiyor.

Qualcomm’un yeni 5G yongaları da burada devreye giriyor. Şu an Qualcomm’un X50 modemi, 5G bağlantısı için geliştirilmiş bir modem. Dolayısıyla akıllı telefon üreticileri 5G destekli telefonlar satmak için iki farklı modem edinmesi gerekiyor. Bunlardan bir tanesi 5G modem, bir tanesi 3G, 4G gibi teknolojileri destekleyen modemler. 5G telefonların pahalı olmasının sebeplerinden bir tanesi de bu. (Bununla birlikte Huawei’nin modemi, aynı yongada 5G, 4G, 3G ve 2G’yi kullanabiliyor.)

Qualcomm X55 modemi:

Qualcomm’un yeni X55 modemi, mobil platformlardaki Snapdragon 8 serisine entegre edilecek ve hem 5G teknolojisini aynı zamanda eski kablosuz teknolojileri destekleyecek. Bu da 8 serisi işlemcileri kullanan akıllı telefon üreticilerinin maliyetini azaltacak ve orta, orta/üst seviyelerdeki telefonlarda da kullanılabilir hâle gelecek.

Qualcomm, alt segment telefonlar için de önümüzdeki senenin ikinci yarısında yeni Snapdragon 6 ve 7 serisi işlemcileri 5G modem entegre edilmiş olarak üretecek. Üstelik aralarında Motorola, Vivo, HMD Global, Oppo, Realme ve Redmi’nin de bulunmuş olduğu bazı şirketler, bu yongaları kullanmak için antak kalma bile imzaladı.

Ayrıca bu hafta Samsung ve Huawei, 5G modemler entegre edilmiş kendi yonga platformlarının duyurusunu yaptı. 5G akıllı telefonların yavaş yavaş ana akım hâle gelmesiyle beraber 5G yonga rekabeti de ısınmaya başladı. Yani önümüzdeki yıl bu zamana kadar gördüğümüz fiyatlardan daha ucuz etiketlere sahip 5G telefonlar görebiliriz.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *