Mate 30’da Yer Almayacak Google Hizmetleri İçin Çözümler
10 Eyl, 2019 0:49 tarihinde eklendi

Mate 30’da Yer Almayacak Google Hizmetleri İçin Çözümler

Mate 30’da Yer Almayacak Google Hizmetleri İçin Çözümler

Huawei ile ABD arasındaki gerginliğin meyvesi olacak ilk cihaz olan Mate 30’un, Google hizmetlerini kullanamayacağını pek çok kez dile getirmiştik. Hatta gittikçe daha çok bilgi bunun olacağını gösteriyor sadece kullanıcılar, Huawei’nin ne tür çözümler sunacağını devamlı merak ediyorlardı.

Şimdi görüntüler birazcık daha netleşmeye başlıyor diyebiliriz. Şöyle ki Huawei’nin yeni Kirin 990 işlemcisini tanıttığı Berlin’deki IFA 2019’da markanın CEO’su Richard Yu, bazı soruları yanıtlama fırsatı buldu. Gelin Huawei’nin bu çözümlerine yakından bakalım.

Google uygulamaları için bulunan çözümler:

Huawei CEO’su, Huawei Mate 30 kullanıcılarının akıllı telefonlarını aldıktan sonrasında Google uygulamalarını ve hizmetlerini nasıl indirip yükleyebileceklerini araştırdıklarını söylemiş oldu. Bu, Mate 30’da Google hizmetlerinin yer almayacağını bir defa daha doğruluyor. Android “açık kaynak” olduğundan CEO, kullananların Google hizmetlerini Huawei akıllı telefonlara yüklemesinin fazlaca bayağı olacağını söyledi. Aslına bakarsak CEO tam olarak böyle ifade etmese de lafı bu noktaya getirdi dememiz daha doğru olur.

Ayrıca Huawei Mate 30’un sahip olamayacağı en popüler uygulamalar ise şöyle: Google Play Store, Google Maps, YouTube, Google Fotoğraflar, Gboard, Gmail, Play Müzik, Google Drive, Duo.

Çinli Meizu da daha öncesinde böyle bir duruma çözüm üretmişti:

Mesele şu ki Huawei, ABD merkezli şirketlerle olan müzakere engelini nedeniyle bu Google hizmetlerini kendi uygulama mağazasında sunamıyor sadece Yu, üçüncü taraf geliştiricilerin olası çözümler üzerinde onlarla çalışmış olduğunı, çünkü Huawei’nin yasak nedeniyle yeni ürünlerde Google Mobil Hizmetleri’ni sağlayamadığını belirtti.

Benzer şekilde Çinli Meizu markası, hizmetlerde yaşanmış olan bir sorundan dolayı Google ürünlerinde sorunlar yaşıyordu. Meizu, bu problemi Google hizmetlerinin önceden yüklemesine olanak sağlayan bir uygulama mağazası aracılığıyla çözmüştü. Bu nedenle Mate 30 serisi, Google’ın desteği olmadan popüler olursa bu şekilde bir çözüm yolu da düşünülebilir.

Tüm bunlara rağmen Huawei, kullanıcıları cezbedecek bir şeyler yapmalı:

Bir uygulama Google Play Store’da yer almıyorsa APK ve üçüncü şahıslar aracılığıyla uygulama yükleme riski tamamen kullanıcılara aittir. Kullanıcılar, ne yaptıklarını biliyorsa bu bir problem teşkil etmiyor ancak bu mevzuda aslabir fikri olmayan çok fazla insan var ve kimse bu riski almak istemez.

Dolayısıyla Huawei, sektörde tutunmak ve ürünlerini satmak bekliyorsa diğer markalardan çok daha fazlasını sunmak zorunda. Hâlihazırda piyasada yer edinen amiral gemileri ile benzer özellikler ve fiyat politikası izlemek, Huawei’nin sonunu getirebilir.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *