Huawei’nin Gmail Yerine Kullanacağı Uygulama Belli Oldu
8 Eyl, 2019 20:27 tarihinde eklendi

Huawei’nin Gmail Yerine Kullanacağı Uygulama Belli Oldu

Huawei’nin Gmail Yerine Kullanacağı Uygulama Belli Oldu

Google ile çok hararetli bir ilişki içinde olan Huawei’nin, şifreli e posta servisi ProtonMail’i gelecekteki mobil cihazlarında kullanabileceğine dair söylentiler bulunuyor. İsviçreli ProtonMail’in CEO’su Andy Yen, yaptığı açıklamada şirketin servisinin gelecekteki Huawei cihazlarda önyüklü olarak gelebileceğini veya uygulama mağazası AppGallery’nin içerisinde önerilebileceğini söylemiş oldu. Yen, ek olarak şirketin hemen hemen son kararını vermediğini de dile getirdi.

Huawei’nin bu kararı vermesinin temelleri Mayıs ayında ABD’nin Çinli şirketi kara listeye eklemesiyle yani ABD’li şirketlerin Çinli şirketle yapacağı işlerde özel izne doğal olarak olmasıyla atılmıştı. Bu kısıtlamaların Google’ın Android işletim sisteminin güncellemelerini etkilemesi ve Huawei’nin Gmail benzer biçimde önemli uygulamaları kullanıcılarına sunamaması şirketi önlem almaya itti. Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS’u oluşturdu ve geliştiricilere de uygulama mağazasına servislerini getirmeleri için tekliflerde bulundu.

Yen, yayınladığı blog yazısında ProtonMail’in Google Play Store’da yer aldığını ve Huawei’nin uygulama mağazasına geçerse Google engellese dahi İsviçreli şirketin müşterilerinin uygulamaya erişiminin sağlanacağından bahsetti. Google ve Huawei ise şu an bu iddialara herhangi bir yorumda bulunmadı.

Tarafsızlık

Bloomberg Intelligence analisti Charles Shum, şirketin kendi çözümlerini geliştirmesine karşın Huawei’nin önümüzdeki 12 ay içinde Çin dışındaki ülkelerde satışlarının yarı yarıya düşebileceğini ve bunun sebebinin de kullanıcıların Google Haritalar gibi Google servislerine erişememesi olacağını söyledi.

Yen, Huawei ile olan ortaklığın ProtonMail’in servislerini daha büyük bir kullanıcı kitlesine açacağını açıkladı ve “sadece bu işi yaparak alacağımız riskleri de iyi tartmalıyız, özellikle Çin’deyse. Kimin için çalıştığınızı asla bilemeyebilirsiniz” diye konuştu.

Cenevre merkezli ProtonMail, küresel çaptaki 17 milyon kullanıcısına uçtan uca şifrelenmiş e posta hizmeti sunuyor. Internet sayfasında yer edinen bilgilere gore verilerin depolandığı veri merkezi 1.000 metrelik granit bir kayanın altında bulunuyor. 2014 senesinde kurulan şirketin kurucularıysa CERN’de araştırmacılık yapıyorlar.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *