Android’e Apple’daki Sağlık Kayıtları Özelliği Geliyor
10 Eyl, 2019 0:13 tarihinde eklendi

Android’e Apple’daki Sağlık Kayıtları Özelliği Geliyor

Android’e Apple’daki Sağlık Kayıtları Özelliği Geliyor

Google, Android’de akıllı telefon kullananlarının sağlık kayıtlarına erişimini ve paylaşılabilirliğini arttırmak ve sıhhat verilerinin depolanmasını sağlamak için “Apple sağlık Kayıtları”na eşdeğer, açık kaynaklı bir sistem başlatmayı planlıyor.

Bu kapsamda güçlerini birleştirecek olan UC San Francisco (UCSF), araştırma şirketi Sage Bionetworks ve diğer birkaç ortak, Android için tasarlanmış bir hizmet üzerinde çalışıyorlar. Bu hizmet ile beraber hem sağlık bununla beraber ekonomik alanda gelişim hedefleniyor.

CommonHealth olarak adlandırılan hizmet, İlk olarak deneme olarak Ocak 2020’de kullanıma sunulacak. Sağlık kayıtlarının kolayca paylaşılmasını hedefleyen bu hizmeti CommonHealth Ürün Lideri JP Pollak, şu ifadelerle açıkladı: “Apple, hastalara sağlık bilgilerine erişimlerini sağlayarak gerçek liderliği gösterdi ve sektörü ileriye taşıdı. Şimdiyse CommonHealth, sıhhat kayıtlarına basit bir şekilde elektronik erişimden yararlanabilecek birey sayısını önemli ölçüde artırıyor.”

Bu hizmet, sağlık alanında tasarrufu da amaçlıyor:

Eksik sağlık kayıtları, sıhhat hizmeti sektöründe hastaların ihtiyaç duymadığı tedaviler ve testler için gereksiz süre ve para yitirilmesine da yol açıyor. Bu, ABD’nin senelik 200 milyar dolar harcadığı bir sorun. ABD’deki kişilerin% 81’inin akıllı telefon sahibi olduğu göz önüne alındığında daha geniş bir hasta verisi havuzu, tedavilerde daha detaylı ve temkinli yaklaşmaya da olanak sağlayabilir.

Güvenlik zafiyetine taviz vermek istemeyen CommonHealth ortakları, hasta mahremiyetini sağlamak ve güveni arttırmak için CommonHealth’e bağlanan tüm uygulamaları ve ortakları inceleyecek ve onaylayacak sağlam bir yönetim modelini de uyguluyor.

Ek olarak CommonHealth vesilesiyle toplanan kişisel sağlık verilerinin, dijital terapiler ve teşhis, biyomedikal araştırma ve hasta bakımını geliştirmek amacıyla kullanılabileceği de söyleniyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *