Mobil Odaklı Video Akış Platformu ‘Quibi’ Tanıtıldı

 Mobil Odaklı Video Akış Platformu ‘Quibi’ Tanıtıldı

Tüketici elektroniği fuarı CES 2020’de duyurulan Quibi, büsbütün mobil ekosisteme yönelik bir görüntü akış pratiği olması ile Netflix, Disney+ ve Amazon Prime üzere platformlardan ayrılıyor. Mobil odaklı birinci dijital yayın platformu olarak lanse edilen Quibi, telefonu ne halde tutarsanız tutun, rastgele bir kayma olmadan tam ekran görüntü deneyimi vadediyor.

Quibi’deki yepyeni içeriklerin uzunluğu 10 dakikadan çokça olmayacak. Platformda başkaca Steven Spielberg ve Reese Witherspoon üzere isimlerin beğenilerinden oluşan hususî bir içerik kısmı de olacak. Quibi’nin kurucusu Jeffrey Katzenberg, platformun mobil cihazlar için optimize edilmiş hikayeler anlatmak istediğini söylüyor.

Quibi, bir içeriğin hem yatay hem de dikey formatta izlenebilmesine imkan sağlıyor:

2018 yılında kurulan ve şu ana kadar 1 milyar doları aşkın yatırım alan Quibi, Amazon Prime ve Netflix üzere başka akış hizmetlerinin bilakis, BBC ve NBC dahil olmak üzere çeşitli menşelerden kısa haber bültenleri sunacak. Şirket, birinci yılında 175 özgün içeriğin kullanıcılarla buluşacağını açıkladı.

Quibi tanıtım medyası:

Platformun vesair akış hizmetlerinden farklı olduğunu söyleyen Quibi CEO’su Meg Whitman, “Quibi, temelde televizyon için içerik yapan ve daha sonra bunları telefonlara sığdıracak formda küçülten platformlardan ayrılıyor. Quibi’nin kütüphanesinde sırf mobil cihazlar için yapılmış içerikler yan alacak” sözlerini kullandı.

Platformda, reklamlı ve reklamsız olmak üzere iki farklı abonelik planı olacak. Fiyatlar ise şimdi zahir değil. Quibi, Nisan 2020’de ABD’de piyasaya sürülecek. Platformun memleketimizde kullanılıp kullanılamayacağını önümüzdeki devirde göreceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek