Milli Yüksek Hızlı Trenin 2023’te Raya İnmesi Hedefleniyor

 Milli Yüksek Hızlı Trenin 2023’te Raya İnmesi Hedefleniyor

Türkiye’nin gündemi son devirlerde, onlarca yıllık bir hayal olan yerli araba oldu. Geçtiğimiz günlerde TOGG tarafından tanıtılan yerli arabayla ilgili heyecan şimdi dinmemişken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yeni açıklamaları, vatandaşları bir kere daha heyecanlandırdı. Bakan Varank, sıranın ulusal yüksek süratli trende olduğunu tabir etti.

Türkiye zati bir vadedir kendi lokomotiflerini üretiyor. Yaptığı açıklamalarda lokomotif üretimini de kıymetlendiren Mustafa Varank, üretilen lokomotiflerle bu meydandaki yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırdıklarını belirtti. Varank’ın yaptığı açıklamalara nazaran kısa bir müddet içerisinde, On 1. Kalkınma Planı ile hayatımıza girenmilli yüksek süratli trenprojesi ile ilgili çalışmalara başlanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, ulusal yüksek süratli trenin üretilmesi için TÜBİTAK ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi’nin (TCDD) birlikteçalışacağını söyledi. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde 15 milyar euroluk raylı sistem ihalelerinin gerçekleştirileceğini söz eden Varank, ihalelerin ulusal yüksek süratli tren için büyük bir fırsat kapısı olduğunu açıkladı.

Aslına bakacak olursak Türkiye, bir vadedir raylı sistem girişimleri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Velev bu bağlamda TÜBİTAK ve TCDD paydaşlığı, Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü’nü açtı. Varank’a nazaran bu enstitü hem gereksinim duyulan teknolojilerin geliştirilmesi hem de geleceğe yönelik teknolojilerin temel araştırmasının yapılması için kullanılıyor.

Mustafa Varank, ulusal yüksek süratli tren girişimine hususî koldan şirketlerin de dahil edileceğini ve kurulacak ortaklıkların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinesinde olacağını vurguladı. Bugün Türkiye’de faal olarak hizmet veren şirketlerin çoğunun ürettiği raylı sistem tahlillerini yurt dışına ihraçettiğini ve bilhassa de Avrupa’ya tramvay ile hafif metrolar gönderildiğini tabir eden Varank, bunların bir araya getirileceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, devir zaman dikkat alımlı cümleler kuran ve kurduğu cümleleri gerçekleştirmeye çalışan bir isim. Tıpkı yerli araba girişiminde olduğu üzere ulusal yüksek süratli tren girişimi hakkında da bir tarih açıklaması yapan Varank, amaç olarak 2023 yılını gösterdi. Varank, ulusal yüksek süratli trenin birinci prototipini2023 yılında raylara indirmeyi hedeflediklerini söz etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek