Microsoft’tan Çevrimiçi Çocuk İstismarını Önlemek İçin Araç

 Microsoft’tan Çevrimiçi Çocuk İstismarını Önlemek İçin Araç

Akıllı telefon ve internet tasarrufunun yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerin hayatına pek çok yenilik dahil oldu. Bu yeniliklerden bir tanesi de çeşitli platformlar olarak önümüze çıkan arkadaşlık uygulamalarıydı. Ama arkadaşlık tatbikleri beraberinde birtakım problemleri da getirdi ve özellikle küçük yaştaki evlatlar, cinsî taarruzlara maruz kaldılar.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, tüm arkadaşlık tatbikleri ve sohbet siteleri tarafından fiyatsız olarak kullanılabilen yeni bir araç duyurdu. “Project Artemi” olarak isimlendirilen bu araç, arkadaşlık tatbikleri ve sohbet sitelerindeki konuşmaları filtreliyor ve muhtemel cinsî hücum durumlarını direkt algılayabiliyor. Böylece de laf konusu atak, daha başlamadan önlenmiş oluyor.

Teknoloji devi, Project Artemi isimli aracı Roblox, Kik Messeneger, Thorn ve The Meet Group ortaklığındageliştirdi. Bu bağlamda mahsusen Kik Messenger’a değinmemiz gerekiyor zira Kik Messenger, geçtiğimiz devirlerde pek çok kere cinsî akın vakalarıyla gündeme geldi. Kik Messenger, bu araçla birlikte hem evlatları himayeyi hem de kendisini aklamayı hedefliyor üzere görünüyor.

Microsoft, mevzuya ait yayımladığı bir blog yazısında Project Artemi‘nin yapay zeka ile geliştirildiğini tabir etti. Microsoft’a nazaran Project Artemi, sohbetleri tahlil ediyor ve bir kıymetlendirme puanı veriyor. Bu kıymetlendirme puanı şayet riskli seviyelere yükselirse, Project Artemi mevzuyu direkt yetkililere iletiyor ve sonunda de gerekli önlemleranında alınmış oluyor.

ABD’de kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olarak hizmet veren Aile Çevrimiçi Güvenlik Enstitüsü‘ne nazaran Microsoft’un geliştirdiği Project Artemi, çevrimiçi ortamda evlatların korunmasına yardımcı olabilir. Lakin enstitüye nazaran bu üslup araçlar, istenilen seviyede güvenlik sağlayamayabilir zira ilgili platformlarda her kültürden insan bulunuyor ve bu kültürel farklar, laf konusu araçların işlevsizbir hale gelmesine neden olabilir.

Çocukların cinsî istismarı, pek çok teknoloji devinin yakından ilgilendiğibir husustu. Geçtiğimiz periyotlarda YouTube, birtakım görüntülerdeki tahlil özelliğini direkt devre dışı bırakırken yeniden Microsoft’a ilişkin olan Xbox, evlat istismarına karşı tüm sohbetleri takip ettiğini söz etti. Geçtiğimiz aylarda da Instagram, platformun 13 yaş ve üzeri şahıslara yönelik olduğu için kullanıcıların yaşlarını doğrulamaya başladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek