MediaTek, Dimensity 800 5G’yi Duyurdu

 MediaTek, Dimensity 800 5G’yi Duyurdu

Akıllı telefon işlemcisi üreticisi MediaTek, yeni amiral gemisi 5G yonga setini duyuralı 1 ay oldu. Bu kısa aranın akabinde şirket, çıkaracağı orta segment yonga seti serisi Dimensity 800 5G’nin üzerindeki örtüyü kaldırarak eserin özelliklerini kamuoyuyla paylaştı.

Özellikleriyle orta segment manasını tam olarak karşılayan bir grafik süreç birimi ve bir ana işlemci içeren yonga setini telefonlarda görmemiz yılın sonlarına kalmayacak üzere gözüküyor.

Sınıfına nazaran yüksek güce sahip bir yonga seti geliyor:

Dimensity 800 5G, 2 GHz suratında 4 adet yüksek güçlü Cortex-A76 ve bunlara eşlik eden 4 adet düşük güçlü Cortex-A55 çekirdeğe sahip. Cortex-A55 çekirdeklerin suratı 2 GHz’e çıkarılmış. Markanın dörtlü2,6 GHz suratında Cortex-A77 çekirdek heyetimi barındıran amiral gemisi Dimensity 1000 ile karşılaştırırsak Dimensity 800 5G’nin ana işlemcisinin özellikleri kendi segmentine nazaran çok güçlü.

Yonga setinin ekran kartı 4 adet Dimensity 1000 sınıfı çekirdek içeriyor. Yani ekran kartı kendi segmentinin üstüne çıkmış diyebiliriz. Manzara işlemcisi64 MP kamera sensörleri ve 32 MP + 16 MP üzere çoklu kamera seçeneklerinin yanında 4 kamera desteğine sahip. İşlemcinin kameraya sağladığı yapay zekâ destekli özelliklerin arasında yüz tanıma, pürüz giderme, beyazlık dengeleme ve 4K çoklu kare HDR çekim yapabilme özellikleri mevcut.

Dimensity 800 5G’nin yapay zekâ işlem motoru, süreçleri süratli bir biçimde yapabilmek üzere tam 2,4 TOP sürate sahip. Yeni MediaTek yonga setinin sunduğu gayri hatırı sayılır özellikler ise şu halde: 90 Hz ekran yenilenme suratına sahip FHD+ ekranları destekliyor ve dinamik spektrum paylaşımı özelliğine sahip 5G bir modem barındırıyor lakin bu modem yalnızca 6 GHz altında bir hıza sahip 5G ağları destekliyor. MediaTek, Dimensity 800 5G’nin 2020 yılının birinci yarısında telefonlarda kullanmayı planlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek