MEB’den Yerli Otomobil İçin Mesleki Eğitim Programı

 MEB’den Yerli Otomobil İçin Mesleki Eğitim Programı

Yarım şiddetli geçkin bir devrandan sonra 2. yerli arabasını üreten Türkiye, kesimin dev markalarına baş tutmaya çalışacak. SUV ve sedan olmak üzere iki farklı cinste gelen araç, etkileyici tasarımı ve dehşet teknolojik özellikleri ile büyük beğeni topladı; lakin maliyeti hakkında şimdi kesin haberlere sahip değiliz.

2021 yılında üretim bandına girecek olan araba, 4 binden çokça şahsa istihdam sağlayacak. Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) devlet desteği ile 22 milyar liraya kuracağı üretim tesisinde kıymetli bir teknik eleman muhtaçlığı doğacak. Bu açığı kapatmak için harekete geçen Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), birinci kere motorlu araçlar teknolojisi yerinde elektrikli araçlar kolu açılacağını bildirdi.

MEB, Türkiye’nin Arabası için nitelikli eleman yetiştirecek

Konuya ait açıklamalarda bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin Otomobili’ni üretecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için süratle çalışmaların başladığını aktardı. Bu kapsamda, üretimin yapılacağı Bursa’da gereksinim duyulacak teknik eleman yetiştirmek üzere birinci sefer motorlu araçlar teknolojisi yerinde elektrikli araçlar kolu açacaklarını belirten Selçuk, “Proje için Bursa Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ni seçtik. Bakan Yardımcım Mahmut Özer’in uyumunda Mesleksel ve Teknik Eğitim Umumî Müdürlüğümüz çalışmalarına başladı. Önümüzdeki eğitim tedrisat yılı itibarıyla bu yere birinci talebelerimizi alacağız” formunda konuştu.

Bakanlığın verdiği haberlere göre yeni mesleksel ve eğitim programının müfredatı çok kısa bir mühlet içinde hazırlanacak. Bu yere Liselere Geçis Sistemi (LGS) kapsamında imtihanla öğrenci alınacağı haberini paylaşan MEB, talebelere hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojen temelli araçlar, pil ve batarya teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, imaj sürece, led teknolojisi ve CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri) üzere bahislerde eğitimler verileceğini aktardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek