Mars’ın Yüzeyindeki Su Beklenmedik Bir Hızla Yok Oluyor

 Mars’ın Yüzeyindeki Su Beklenmedik Bir Hızla Yok Oluyor

Bilim kişileri, Mars’ın yüzeyindeki suyun yok olmaya başladığını açıkladı. Araştırmacılar, Kızıl Gezegen’deki suyun kaybolma sürecinin beklenenden çok daha süratli gerçekleştiğini söylüyor. Ayrıyeten, bu durumun geçmişteki gözlemlerine ve gelecek iddialarına uymadığını belirtiyorlar.

Mars’ta Güneş ışığı ve kimyasal tesirler nedeniyle su molekülleri, hidrojen ve oksijen atomlarına ayrışıyor. Atomlar arası bağ kırıldığında, Mars’ın zayıf yerçekimi onları tutamıyor ve uzaya karışıyorlar. Bu sürecin suratı, Mars’ın daha evvel düşünüldüğünden daha süratli su kaybedebileceğini gösteriyor.

Mars, gitgide daha kurak bir bölge oluyor

Yeni keşif, Science mecmuasında yayınlandı. Datalar, Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Birleşik Uzay Ajansı tarafından ExoMars vazifesiyle Kızıl Gezegen’e gönderilen Trace Gas Orbiter uzay aracı kullanılarak elde edildi. Mars’taki su, beklenen seviyede kalmak bölgesine yüzeyden 80 km yüksekte gezegenin atmosferinde asılı durarak, öngörülen nispetlerden çok daha ziyade su kaybına neden oluyor.

Araştırmacılar, atmosferin teorik varsayımlardan 100 kat daha çokça su buharı içerdiğini belirtiyor. Ayrıca birebir dataları kullanarak gezegenin sıcak ve fırtınalı mevsimlerde daha çokça su kaybettiğini öne sürüyor. Günümüzde Mars, büyük nispette kuru ve gezegendeki su, büyük ölçüde donmuş buzul katmanları haline bulunuyor. Mars’taki çeşitli oluşumlar, gezegenin bir vakitler daha çokça suya sahip olduğunu göstermesine karşın, gezegen yavaş yavaş kurak bir yana dönüşmeye başladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek