Mars’ın Göz Alıcı Kış Mevsimi Görüntüleri Yayınlandı

 Mars’ın Göz Alıcı Kış Mevsimi Görüntüleri Yayınlandı

Güneş Sistemi’nin dördüncü gezegeni Mars, bilim kişilerinin ilgi odağı olmaya devam ediyor. NASA, Mars 2020 adlı keşif aracının fırlatışını Florida’da mekan alan Cape Canaveral’dan bu yaz gerçekleştirecek ve böylece Kızıl Gezegen hakkında çok daha ziyade haber edinme fırsatı elde edilecek. Mars üzerinde yapılması planlanan derin araştırmalar, 2020 yılının Kızıl Gezegen için nispeten ağır geçeceği mealine geliyor. Mars 2020 isimli keşif aracı, 2021 yılının Şubat ayına kadar Mars yüzeyine iniş gerçekleştirmeyecek ve yaklaşık 7 aylık bir mühlet boyunca uzaydaki yolculuğunu tamamlamaya çalışacak. Ama bu arada Mars’ın sunduğu hoşlukların hâlâ tadını çıkarabiliriz.

Dünya’dan baktığımızda nispeten sıra dışı ve yabancı bir gezegen üzere gözüken Mars, aslında gezegenimiz ile epeyce büyük benzerliklere sahip. Tıpkı Dünya’mız üzere Mars’ın da kuzey ve güney kutuplarında buzullar bulunuyor. Mars’ın sahip olduğu buzul örtünün bir kısmında kışın artış yaşanırken yaz mevsiminde tekrar bir azalma meydana geliyor. Natürel bu da demek oluyor ki Mars’ın da kendine has bir mevsim döngüsü bulunuyor. Elbette bu mevsim döngüsünün Dünya’daki ile pek de birebir olduğu söylenemez ama gezegenimiz ile arasında bir benzerlik daha yaratmak için ehliyetli.

Yerküre ve Mars, birçok benzerlik taşıyor 

Mars’ın mevsim döngüsüne sahip olması, yüzeyin de mütemadi olarak değişime maruz kaldığı mealine geliyor. NASA’nın Mars Reconnaissance uydusu da gezegenin yüzeyinde yaşanan bu büyük ve merak uyandırıcı değişiklikleri kayıt altına almayı başardı. Uydudaki hususî kameralar sayesinde bir Mars kışının nasıl göründüğüne tanıklık etme talihi elde ediyoruz.

NASA’nın yakaladığı göz alıcı Mars manzaralarını gelin birlikte inceleyelim.

Kış mevsiminde Mars’taki kumulların hareketleri:

Kış mevsiminde Mars’ın yüzeyinde ortaya çıkan sanatsal manzaralar:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek