Lenovo’dan Katlanabilir Ekranlı Bilgisayar: ThinkPad X1 Fold

 Lenovo’dan Katlanabilir Ekranlı Bilgisayar: ThinkPad X1 Fold

Lenovo, geçtiğimiz mayıs ayında 2020 yılında tanıtacağını belirterek katlanabilir ekranlı bir dizüstü bilgisayar konsepti sergilemişti. Şirket, CES 2020’de konsepti gerçeğe dönüştürerek yerkürenin birinci katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarı Lenovo ThinkPad X1 Fold‘u duyurdu.

ThinkPad X1 Fold, 2048×1536 piksel çözünürlüklü, tamamen açıldığında 13.3 inçe ulaşan bir OLED ekrana sahip. Dizüstü bilgisayar, katlayarak yahut olağan dizüstü bilgisayar üzere kullanabileceğiniz çeşitli yapılandırmalar sağlıyor. X1 Fold, tıpkı sair dizüstü bilgisayarlar gibi klavyeli bir mod da içeriyor.

Lenovo ayrıyeten katlanabilir yapısını daha kullanışlı hale getirmek için ThinkPad X1 Fold’da birtakım yazılım özellikleri de sunuyor. Çift ekranlı cihazlar için geliştirilen yeni işletim sistemi Windows 10X henüz piyasaya sürülmediğinden, Lenovo dizüstü bilgisayarda Windows 10 Pro kullanıyor. Ama şirket, bu yılın sonlarında Windows 10X’li bir versiyon piyasaya sürmeyi planlıyor.

Katlanabilir bilgisayarla, bir sunumda değişiklik yaparken yahut not alırken dokümanları iki ekranda karşılaştırabilir, bir ekranda imajlı arama yaparken diğerinde farklı bir pencere açabilirsiniz. Yani her iki ekran da farklı hizmetleri aynı anda gerçekleştirebiliyor. Elbette alt ekranda yalnızca klavye kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Lenovo, 13.3 inçlik ekranı alışılagelmiş bir ekran olarak kablosuz klavyeyle kullanabileceğiniz harici bir stant da duyurdu.

Intel işlemcilerden güç alan ThinkPad X1 Fold; 8 GB RAM, 1 TB’a kadar NVMe SSD depolama, 5G ve LTE desteği, Bluetooth 5.0 ve 11 saatlik tasarruf ömrü sunan bir pil ile geliyor. Lenovo, dizüstü bilgisayarın 2020 yılının ortalarında, 2.499 dolarlık bir başlangıç fiyatıyla satışa sunulacağını belirtti.

Lenovo ThinkPad X1 Fold özellikler

  • Ekran: 13.3 inç OLED (2048×1536)
  • İşlemci: Intel Core
  • RAM: 8GB LPDDR4X
  • Grafik: Intel UHD Graphics
  • Depolama: 1 TB’a kadar NVMe SSD
  • Batarya: 50Whr
  • Ilişki Noktaları: 1x USB Type C Gen 1, 1x USB Type C Gen 2, 1x SIM kart, 1x DisplayPort (USB Type C ile)
  • Kablosuz Ilişki: WiFi 6, 5G/LTE/4G, Bluetooth 5.0

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek