Kül Olan Avustralya’da Doğa, Yeniden Canlanmaya Başladı

 Kül Olan Avustralya’da Doğa, Yeniden Canlanmaya Başladı

Avustralya kıtası, tarihinin en güçlükle devirlerinden bir adedini yaşıyor. Geçtiğimiz eylül ayında bölgesel olarak başlayan orman yangınları, üzerinden aylar geçmiş olmasına karşın denetim altına alınamamış durumda ve kıta, çok büyük bir bilanço ile karşı zıdda. O denli ki bugüne dek milyonlarca hektarlık alan yok oldu ve en az yarım milyar hayvan, yangınlar nedeniyle ömrünü yitirdi.

Ancak artık, Avustralya’dan sevindiricibir haber geldi. Yaşanan gelişme, her ne kadar yok olup giden hayvanları geri getirmeyecek olsa da milyonlarca hektarlık nahiyenin, yine ömür belirtisi göstermeye başladığını ortaya koyuyor. Zira kül olan yanlar, yavaş yavaş yeni bitkilerle donanmaya başladı. Tabiat, Avustralya’da kendini toplamaya başlamış durumda.

Avustralya’da tabiat, kendi kendini tamir etmeye başladı

Yukarıda görmekte olduğunuz fotoğraf, Avustralyalı bir fotoğrafçı olarak hayatını sürdüren Murray Lowe tarafından çekildi. Lowe, yukarıdaki imgeyi yangının en çok etkilediği eyaletlerden bir tanesi olan New South Wales’de çektiğini söz ediyor. Lowe’un asıl gayesi, ortamdaki tahribatıgözler önüne sermekmiş gelgelelim karşılaştığı bu manzara, tüm yerkürede sevinçle karşılandı.

Lowe, bu fotoğrafları çektiği yerin tam olarak bir yıkıma uğramış olduğunu tabir ediyor. Lakin imajların umut verici olduğunu söz eden Lowe, tabiatın kendisini yenilemeye başlamasının Avustralya için çok büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu belirtiyor. Lowe, Avustralya’nın en ünlü ormanlarından bir adedinin yenidendoğuşuna tanık olduğumuzu söylüyor.

Avustralya’da ormanlar çiçek açmaya başladı

Konuyla ilgili gayri bir açıklama ise İngiltere’de bulunan Sheffield Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren yangın ekolojisi uzmanıKimberley Simpson’dan geldi. Simpson, imajların olağan olduğunu zira ortamdaki bitki cinslerinin on milyonlarca yıl boyunca yalgınlara maruz kaldığını, bunun da doğal bir sonucu olarak ortamdaki bitki cinslerinin evrim geçirdiğini tabir etti.

Doğa, bir biçimde tekrar hayata dönmek için çalışırken öbür yandan da Avustralya’nın büyük bir bölümünde yangınlar devamediyor. Yetkililer, yerdeki sıcaklıkların artmaya devam edeceğini ve bunun da yangınların yayılmasına neden olabileceğini söylüyorlar. Görünen o ki ilerleyen günlerde Avustralya, gündemin ana hususlarından bir tanesi olmaya devam edecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek