Kornavirüs Bağlantılı 18 Milyon Zararlı Yazılım Engellendi

 Kornavirüs Bağlantılı 18 Milyon Zararlı Yazılım Engellendi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm yerküreye yayılan ve şu ana kadar 154.686 kişinin irtihaline neden olan yeni ölümcül koronavirüs (COVID-19) salgını boyunca teknoloji devleri de ağır bir mesai harcamak zorunda kalıyor. Sadece salgınla uğraşa destek değil, tıpkı hengamda bed niyetli şahısların salgını istismar etmesini önlemek de bu uğraşın bir modülünü oluşturuyor.

Devam eden halk sıhhati buhranında, teknoloji şirketleri spamlerin ve yanlış haberlerin yayılmasını da önlemeye çalışıyor. Facebook tarafından dün yapılan açıklamada, platform üzerinden yanlış haberlerin yayılmasının azaltılması gayesiyle yeni tedbirlerin alındığı belirtilmişti. Google tarafından yapılan açıklamada da, sadece geçen hafta müddetince yekunda 18 milyon koronavirüs irtibatlı e-postanın Gmail’de engellendiği belirtildi. Koronavirüsle kontaklı olarak engellenen günlük spam e-posta sayısıysa 240 milyonun üzerinde.

DSÖ ya da devlet üzere görünüp para istiyorlar

Makine algoritmasının spam postaları yüzde 99,9 muvaffakiyetle filtrelediğini belirten Google, en yaygın spam postalardaki en yaygın talebin Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ya da devlet kurumu üzere davranıp kullanıcılardan bağış ya da teşvik ödemesi istemek olduğuna dikkat çekiyor. COVID-19 kontaklı sahtekârlıkları ‘proaktif formda takip ettiklerini’ söyleyen teknoloji devi, birçok örnekte kullanılan zararlı yazılımların yeni olmadığını, sadece bilinen tekniklerin COVID-19 salgınını istismar etmek için tekrar tekrar kullanıldığını belirtti.

Google, bir tehdidi tespit ettikleri vakit bunu Google Chrome, Gmail ve öteki entegre ürünlerdeki kullanıcılarını koruyan Safe Browsing API‘ye (Güvenli Tarama API) eklediklerini vurguladı. Inançlı Tarama’nın her gün 4 milyarın üzerinde cihazı koruduğunu kaydeden Google, bu özelliğin kullanıcıları tehlikeli internet sitelerine girmeleri durumunda uyardığını hatırlattı.

Google, güvenliğinizi artırmanız ve datalarınızı garanti altına almanız için şunları öneriyor:

  • Hesabınızın güvenliğini artırmak için bir Güvenlik Denetimi’ni tamamlayın
  • Bilmediğiniz belgeleri indirmekten kaçının; bunun mahalline Gmail’in önizlemelesini kullanın
  • Giriş yapma haberlerinizi vermeden ya da bir irtibata tıklamadan evvel URL’nin doğruluğunu denetim edin zira düzmece URL’ler ekseriyetle gerçek URL’leri taklit eder
  • Yemleme e-postalarından kaçının ve onları bildirin
  • Google’ın Advanced Protection Program’a (Gelişmiş Muhafaza Programı – APP) katılın, şimdiye kadar APP’ye katılan kimsenin, tekrar tekrar maksat olsalar da, yemlendiklerini görmedik

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın