Türkiye'de son corona virüsü vaka sayısı kaç oldu? Kaç kişi öldü?

ShiftTekno

Admin
Yönetici
Corona virüsü sebebiyle Türkiye bir dizi önlem alırken vaka sayıları sık sık merak ediliyor. Vatandaşlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına dikkat kesilirken sık sık "Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı kaç oldu? Yükseldi mi?" sorusu soruluyor.

Corona virüsü dünyayı tehdit ederken Türkiye'deki son durum sürekli kontrol edilmek isteniyor. Bu sebeple en önemli açıklamaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaparken yurttaşlar "Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı yükseldi mi? Vaka sayısı kaç oldu?" diye soruyor. İşte son durum...

TÜRKİYE'DE VAKA SAYISI KAÇ OLDU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasta sayısının 191'e ulaştığını bildirdi. Bakan Koca, şunları kaydetti:

"61 yaşında erkek bir hastamızı kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün sonuçlanan testler, önlemlerin çok mecburi olduğunu gösteriyor. Tanı konulup tedavilerine başlanan 93 yeni vakamız var. Hasta sayımız 191'e ulaştı. Riskin önünü beraber keselim."

5e7280ca55427f1bdc13cf66.png

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları...

Bu saatlerde yine buluştuk. O gün almış olduğumuz tedbirlerle 90 gün direndiğimizi ifade etmiştik. Olayın Çin'de ortaya çıktıktan sonra ciddiyetini ilk fark eden ülkelerden olduk. Türkiye'nin kendisini tümden yalıtması imkan dışıydı. Size 7 gün önce ilk vakayı bildirmiştim.

Virüs solunum yolu üzerinden bulaşıyor. Temas virüse aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortalık en tehlikeli ortamlar.

Çocuklar ve gençler kolayca kapıyor ama hastalık görülmüyor. Ölüme nerdeyse rastlanmıyor. Yetişkinlerde ise yaşa göre değişebiliyor.
Ölüm oranı sanılanın altındadır. Ağır seyreden kişiler direnci düşük ve başka hastalığı kişilerdir. Yaşlılar yine risk altındadır.

Geç saatlerde bulunmam planlı bir toplantı değil. Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi bildireceğim.

Corona virüsle ile mücadelemizde ilk defa bir hastamı kaybettim.

Kendisi 89 yaşındaydı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimiz bu vefatı metanetle karşılamalıyız.

Bu şekilde giriş yapanlar kontrolden geçirildi ve geçiriliyor. İzole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konan hastalarımızın yakın çevresini önceden geçiriyoruz.

Toplam hasta sayımız 98 olmuştur.

Bir kez daha halkımıza baş sağlığı diliyorum. Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diliyorum.

Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu koşullara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim.