MSSQL Veri Tabanı Nedir?

ShiftTekno

Admin
Yönetici
#1
Veritabanı düzenli pek çok verilerin toplandığı bir yapıdır. Daha geniş anlamda birbirleri ile bir biçimde ilişkili olan verilerin (tekrarsız olmak şartıyla) pek çok amaç dahilinde depolanmasına imkan veren yapılara biz veritabanı diyoruz.Â

Şimdi gelelim MSSQL ‘e. MSSQL Microsoft işletmesinin oluşturmuş olduğu bir veritabanı türüdür. Çoğu zaman MYSQL ile karıştırılabilir. MYSQL açık kaynak kodlu bir yazılım iken MSSQL bu manada kullanıcılara maliyetli gelebilir. Web ya da masaüstü programlamada programcılar veritabanı kullanacaklarsa eğer öncelikli olarak bir veritabanı sistemi seçmelidir. Bu ihtiyaçlara göre değişir. Bazı programcılar programdaki yapıları gereği Access’ i seçerken, bazıları da yine programın ihtiyaçları gereği MSSQL ya da MYSQL gibi veritabanı sistemlerinden birini seçerler. Yani MSSQL hâlbuki bir veritabanı türüdür.

Bir web programcısı olarak MSSQL kullanmayı seçmişseniz eğer bu veritabanını oluşturmak, yönetmek ve kısacası tasarlamak için bir programa ihtiyacınız vardır. Bu programın adı SQL Server 2008 R2′ dir. Veya daha kısıtlı işlemler yapabileceğiniz SQL Server 2008 Express Edition da işinizi görebilir.

Bu programlar aracılığıyla MSSQL tipinde bir veritabanı oluşturur, veritabanını tasarlar, gerekli ayarları yaparsınız. Yani kısacası veritabanı tasarımı yaparsınız.

Ancak aklınıza hemen şu gelebilir. Microsoft Access de bir veritabanı yönetim programıdır. Evet doğru o da bir veritabanı yönetim programıdır, ancak MSSQL bir sunucu üstünden çalışır. Yani oluşturmuş olduğunuz bir veritabanı hâlbuki sunucu üstünde oluşturulur. Ancak Access öyle değildir. Access istemci yani kullanıcı tarafından oluşturulur ve taşınabilir bir veritabanıdır. MSSQL ‘ de ise veritabanını sunucu üstünde oluşturup, yine sunucu üstünden tasarlarsınız.

Merkezden kontrol esastır. Herkes ortak bir veritabanına bağlanır, ve veriler bu havuzdan kullanıcılara iletilir. Access bu manada biraz eksik kalıyor.  Ayrıca daha stabil bir yapıya sahip olan MSSQL depoladığı veri açısından Microsoft Access’ e yine üstünlük sağlar. MSSQL web tasarım anlamında ASP ve ASP.NET sayfalarıyla çok daha hızlı çalışır. Çünkü ikisi de aynı kurum tarafından geliştirilmiştir, haliyle bunun etkisi bu manada görülmektedir.
 
Üst