Backorder Nedir?

ShiftTekno

Admin
Yönetici
#1
Kelime anlamı olarak ön sipariş manasına gelen backorder nedir? Sorusu web ile ilgilenen kişiler tarafından merak edilmektedir. Backorder kavramı SnapNames.Com tarafından 2000 senesinde çıkarılarak piyasaya konulmuştur. Sistem ilk çıkarıldığı zaman backorder nedir? Diye soran ve anlamayan kişi sayısı çok fazla idi. Ancak zamanla sistemin yararı ve yarattığı etki anlaşılarak herkes tarafından kullanılmaya başlanmış bir sistemdir.

Backorder nedir? Diye soranla genellikle internet siteleri olan ya da web ile yakından ilgilenen kişiler olmuştur. Ön sipariş biçiminde tanımlanan backorder, sahipli olan bir alan adı için ‘’ silindiği zaman yeniden benim adıma kaydet’’ komutunu vermektedir.
Alan adı yani domain sektöründe backorder kavramı 2000 senesinde piyasaya sokulduğu ilk günlerde, kullananlar için alan adlarını takip etmiştir ve düştüğü anda sizler adına kaydetmek amacıyla hızlı bir biçimde çalışıyordu.
Bir domain adına sadece bir tane backorder bakabiliyordu. Bu sebeple, nasıl ki bir alan adı boşta mı diye hızlı bir biçimde bakılır, aynı bunun gibi snapnames.Com’da backorder işlemini böyle dile getiriyordu.
Sistem domain sektöründe benimsenip yeni piyasa yarattığı için backorder oynayanların sayısı gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Sistem sektöründe gördüğü ilgi sebebi ile çoğu firma backorder işlemlerini yapmaya izin başladı.
Pool.Com, backorder konusunda piyasaya çok hızlı bir giriş yapmıştır. Ancak kullanmış oldukları kredi kartı onay sistemlerinin Türkiye’deki bankalar tarafından desteklenmemesi sebebi ile Türkiye için pek fazla kullanışlı olmamıştır.

Neden Backorder Sistemi Önemlidir?
Süresi biten alan adlarının otomatik bir biçimde takip edilmesini sağlamakta olan backorder, alan adı silindiği anda kaydetmektedir. Yani silinen alan adlarının otomatik olarak kaydedilmesi backorder sistemi sayesinde mümkün olmaktadır.
Bir alan adı almak isteyen ancak istediği alan adının başka biri tarafından kullanıldığını gören kişiler için backorder sistemi idealdir. Silinen alan adlarının kolay bir biçimde alınabileceğini düşünen kitle yanılırlar. Bu onlara daha pahalıya mal olmaktadır. Backorder sisteminde büyün alan adları yer aldığı için istediğiniz alan adı düştüğü anda, sistem buna ayarlandığı için otomatik olarak sizin adınıza kaydeder. Bu da sizi büyük bir masraftan ve yükten ku
 
Üst