Khronos, Yeni Özelliklerin Eklendiği Vulkan 1.2’yi Yayınladı

 Khronos, Yeni Özelliklerin Eklendiği Vulkan 1.2’yi Yayınladı

Khronos Group, bugün yaptığı açıklamada GPU (Grafik Sürece Ünitesi) hızlandırma aracı Vulkan 1.2’nin özelliklerini açıkladı. Yeni sürüm, 23 uzantıyı Vulkan API çekirdeğine entegre ediyor ve geliştiriciler tarafından istenen yeni donanım işlevselliğine erişimi kullanıcılara sunuyor. Yayınlanan bu yeni sürüm, tatbik performansını geliştirmesinin yanı sıra API kullanılabilirliğini de güzelleştiriyor.

Vulkan 1.2 ile birlikte sunulan birçok özellik, geliştiricilerin istekleri çerçevesinde şekillendirildi. Geliştiriciler, oyun motorlarında ve pratiklerindeki kritik ehemmiyete sahip gereksinimleri karşılayabilecekleri özelliklerin eklenmesi talebinde bulundular.

Vulkan 1.2 özellikleri:

Geliştiriciler tarafından talep edilen ve Vulkan 1.2’ye eklenen özellikler arasında şunlar bulunuyor:

  • Kolay yönetilebilir senkronizasyon için hengam tüneli semaforu
  • Farkı kesimlerdeki bellek süreçleri ve senkronizasyon semantiğini tanımlamak için bellek modeli
  • HLSL’de yazılan gölgelendirme için daha derin destek

Arm’ın kıdemli mühendislerinden ve Vulkan çalışma öbeğinden Tom Olson, yeni sürümle ilgili olarak şunları söyledi: “Vulkan 1.2, geçtiğimiz iki sene boyunca üstünde çalışılan ve yüksek önceliğe sahip iki düzine yeni mahsusen birlikte geliyor. Khronos, kanıtlanmış ve geliştirici odaklı metodolojisiyle Vulkan ekosistem güncellemelerini sağlamaya devam edecek.

Khronos ve Vulkan topluluğu, Vulkan 1.2’yi geniş aralıktaki açık menşe derleyicileri, araçları ve günah ayıklayıcılarıyla Ocak 2020’nin sonuna kadar desteklemeye devam edecek. Bunların arasında RenderDoc kare yakalama, kusur ayıklama aracı, Vulkan elverişlilik testi aracı ve Vulkan SDK de bulunuyor.

Bunlara ek olarak Vulkan’ın evvelki sürümlerini destekleyen tüm GPU’lar, Vulkan 1.2’yi de destekleyecek ve böylelikle aracın geniş sahadaki kullanılabilirliği de sürmüş olacak. Vulkan 1.2’yi kullanmaya başlayan GPU şirketleri ise şöyle: AMD, Arm, Imagination Technologies, Intel, NVIDIA.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek