Karakter Özelleştirme Konusunda En Başarılı 10 MMORPG Oyun

 Karakter Özelleştirme Konusunda En Başarılı 10 MMORPG Oyun

MMORPG oyunları yerkürenin en tanınan oyun tiplerinden birisi. Oyuncular farklı oyuncularla birlikte devasa oyunlarda maceralara atılıyor, bazen birlikte uğraş edip bazen birbirlerine meydan okuyorlar. Bu yerkürede da kendilerini temsil etmesi için kişiselleştirilmiş karakterler oluşturuyorlar.

Peki şimdiye kadar karakter oluşturma konusunda en çok muaflık tanıyan oyunlar hangileri? Hangi oyunlarda canımızın istediği kadar karizmatik ya da havalı avatarlar oluşturup yerküre üzerinde gezinebiliyoruz?

10- City of Heroes

Bu oyun artık meyyit lakin oyunun hatıraları hâlâ taze. Oyunda istediğimiz üstün kahramanı ya da muhteşem kötüyü oluşturabiliyorduk. Seçeneklerimiz neredeyse sonsuzdu. Hem karakter güçlerimizi hem de kıyafetlerini isteğimize nazaran belirleyebiliyorduk.

9- Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, isminde Final olan bir oyun serisi için epey çok sayıda ve epey farklı çeşitte oyun içeren bir seriden geliyor. Birinci çıkışında çok olumlu karşılanmayan oyun daha sonra bir daha elden geçmiş ve 16 milyondan çokça kullanıcıya ulaşmıştı.

Oyunda pek çok ırktan, pek çok farklı kozmetiği ve kıyafeti kullanarak karakter oluşturabiliyoruz.

8- Blade & Soul

Bu oyun umumi olarak Çin ve Kore kültürüne dayanıyor. Oynanabilir dört ırk var ve bu ırklar Çin burçlarından ilham alınarak tasarlandı. Oyunun dövüş sistemi de epey kendine has ve oyuncuların kombo yaparak dövüşmesini gerektiriyor.

7- Black Desert Online

Black Desert Online yeni bit oyun değil ve oyunu eşsiz kılan şey dövüş hali. Bu yüzden oyun hâlâ çok sayıda oyuncu bulabiliyor. Oyunun karakter oluşturma ekranı da hayli şahsi ve çok ziyade alternatif içeriyor.

6- Warframe

Warframe, derhal her mealde farklı bir oyun. Aslında PS4 için geliştirilen oyunda birinci başta çok eleştirilse de sonradan tanınan hale geldi. Oyunda temel olarak biyo sentetik olarak geliştirilmiş olan bir uzay ninjayız.

Warframe’de kendi Frame’imizi düzenleyemiyoruz fakat geçmişte kalan neredeyse her şeyi kendimiz seçebiliyoruz. Silahlar, eklentiler, evcil hayvanlar, aklınıza ne gelirse kişiselleştirilebiliyor.

5- Guild Wars 2

Guild Wars 2 de epey uzun müddettir piyasada olan oyunlardan bir diğeri. Oyunun karakter geliştirme ekranında karakterimizin geçmişini, emellerini ve kişilik özelliklerini de seçiyoruz. Karakter görünüşü münferit ancak kişilik oluşturma konusunda Guild Wars 2 tepenin üst kısımlarında konum alıyor.

4- Phantasy Star Online 2

Bu oyun aslında 2003 yılında çıktı ve o günden beri Japonya’da popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Aksiyona dayalı oynanış usulü ve ilgi cazip karakter yaratma ekranıyla devrinin ötesindeydi. Teknik olarak istediğiniz anime karakterini oluşturabiliyorsunuz.

3- Wildstar

Eski Blizzard çalışanları tarafından üretilen bu MMO, 2018 yılından sonra hayatına devam etmedi. Kendine has bir yapısı olan oyun MOBA’lardaki üzere yeteneklerin yönlendirilmesini sağlayan bir mekaniğe sahipti. Oyundaki kişiselleştirilebilirlik de üst seviyedeydi. Oyuncular istediği yere konut yapabiliyor, oyunu mekaniklerine varıncaya kadar değiştirebiliyorlardı. Ne yazık ki bunlar oyunu kurtarmaya yetmedi.

2- Haneye Online

No Mans Sky’ın olmak isteyip de olamadığı her şeyi birleştirdiğinizde elinize bu oyun geçiyor diyebiliriz. Kimi oyuncular ordu kurup birbirine saldırıyor, kimileri sessiz sedasız keşif ve kaçakçılık yapıyor. Oyun, kozmosunun karmaşıklığını büyük bir zenginlikle aktarıyor. Oyun, bunun bir sonucu olarak da çok büyük muaflık veriyor. Bu bağımsızlığı karakter yaratma ekranında da görüyoruz.

1- World of Warcraft

Hem oynanabilir ırkların sayısının yüksekliği hem de gerek kozmetik gerekse aksesuar, binek ve evcil hayvanları göz önüne aldığımızda oyunun kişiselleştirme konusunda şahsi bir tarafı olduğunu söylemek mümkün. Oyun 2004’ten beri gelişerek ilerliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek