Ana sayfa Uzay Karaismailoğlu: ‘Uzay vatan’da daha çok söz sahibi olacağız

Karaismailoğlu: ‘Uzay vatan’da daha çok söz sahibi olacağız

Bakan Karaismailoğlu, esnaf ziyaretinden sonra kent merkezindeki otelde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda Vali Gökmen Çiçek ve Veysel Eroğlu ile AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Uluçay, diğer sözleşme üyeleri ile belediye başkanları ve ilgili kurum müdürleri de yer aldı.

7
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak, toplantılara katılmak üzere Afyonkarahisar’a geldi.

Bakan Karaismailoğlu, öncelikle Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaret etti. Karaismailoğlu, daha sonra Afyonkarahisar Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı’na ziyaretlerde bulundu. Ardından kent merkezinde esnaf ziyareti yapan Karaismailoğlu, eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu ile turşucu dükkanına girdi. Burada Veysel Eroğlu, Bakan Adil Karaismailoğlu’na zinde ve genç kalmasının sırrı olarak gördüğünü söylediği sarımsak turşusundan hediye etti.

’AFYON ADETA TÜRKİYE’NİN KESİŞİM NOKTASINDA’

Bakan Karaismailoğlu, esnaf ziyaretinden sonra kent merkezindeki otelde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda Vali Gökmen Çiçek ve Veysel Eroğlu ile AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Uluçay, diğer sözleşme üyeleri ile belediye başkanları ve ilgili kurum müdürleri de yer aldı. Bakan Karaismailoğlu, burda yapmış olduğu konuşmasına, “Adı, Kurtuluş Savaşı’mızla özdeşleşen, Büyük Taarruz’un planlarının yapıldığı, Batı Cephesi Komutanlığı’nın karargƒhı olan, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yönetildiği güzel ve tarihi şehir Afyonkarahisar’da olmaktan onur duyuyorum. Güzel ülkemizin güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına, tüm yolları Afyon’dan geçiyor. Afyon adeta Türkiye’nin kesişim noktasında yer almakta” diye başladı.

’TÜRKSAT 5A’YI KASIMDA UZAYA GÖNDERİYORUZ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye için durmaksızın çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “2003 senesinden bu yana geçen 18 senede, ülkemizdeki ulaşım ve haberleşme yatırımları için tam 907 milyar 200 000 000 liralık yatırım yaptık. 2003 senesinde; kara yollarındaki 6 000 100 km’lik bölünmüş yol uzunluğunu, bugün 27 000 700 km’ye çıkardık. 26 havaalanımızı, bugün 56’ya çıkardık. 81 ülkeye yapılan uçuş rota sayısını, bugün 173 ülkeye çıkardık. Sadece yol, havaalanı yapmadık. Uzaydaki haberleşme uydularımızı da artırıyoruz. Allah’ın izniyle Türksat 5A’yı kasım ayı sonunda, Türksat 5B’yi 2021 senesinin ikinci çeyreğinde, ilk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da 2022 senesinde uzaya gönderiyoruz. Böylece ’uzay vatan’da daha çok söz sahibi olacağız” dedi.

’YILLIK ORTALAMA YOLCU SAYIMIZ 44,8 MİLYONU GEÇMEKTEDİR’

2003 senesinde yüksek hızlı tren (YHT) demir yolu bulunmazken, bugün 1213 kilometre YHT hattı olduğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu, “2009 senesinde Ankara- Eskişehir hattı ile başladığımız YHT seferlerine, 2011’de Ankara- Konya ile devam ettik. 2014’te Eskişehir- Pendik, 2019’da da Marmaray Projesi ile Gebze- Halkalı arasında YHT demiryolu hattımızı tamamladık. 2020 senesine kadar Ankara- Eskişehir hattında 16,6 000 000, Ankara- Konya hattında 13,3 000 000, Konya-İstanbul hattında da 3,5 000 000 yolcu taşıdık. Yıllık ortalama yolcu sayımız 44,8 milyonu geçmektedir. Türkiye’de demir yoluyla taşınan yük miktarında da 2020 senesinde 30 000 000 tona ulaşırken; 2023 amacımız 45 000 000 ton, 2028 amacımızi de 150 000 000 ton olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin demir yolunda Çin- Londra arasındaki orta kuşak ipek demir yolu hattının önemli bir geçiş noktasında yer aldığına işaret eden Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Bu hat üstündeki Bakü- Tiflis- Kars demir yolumuz, 2023 senesine kadar Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 4,4 milyar dolardan, 15 milyar dolara çıkarma amacımıze önemli katkı sağlayacaktır. Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprümüz ile beraber, İstanbul- İzmir Otoyolu’muz ülkemizin prestij projeleridir.”

Haberleşme alanında, mobil abone sayısının 83 000 000a, sabit internet abone sayısının ise 15 000 000 300’e çıkarıldığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, fiber hat uzunluğunun ise 404 bin km’ye çıkarıldığına değindi. Afyonkarahisar’da yapılan ulaşım ve haberleşme yatırımlarına ilişkin de değerlendirmeler yapan Karaismailoğlu, “Afyonkarahisar için çok önemli olan demiryolu yatırımımız şüphesiz, Ankara- Polatlı- Afyonkarahisar- Uşak- Manisa- İzmir YHT projesidir. Bu proje tamamlandığında, Afyonkarahisar’ın yük ve yolcu taşımacılığında çığır açılacaktır. Ankara- Polatlı- Afyonkarahisar- Uşak- Manisa- İzmir YHT projesinde, TCDD Genel Müdürlüğü’müzün yürütmüş olduğu altyapı çalışmalarında % 40’a yakın ilerleme kaydettik. Projenin kalan altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’müz tarafından yapılacaktır. Afyonkarahisar’ı yüksek hızlı trenle İstanbul’a, Ankara’ya ve İzmir’e bağladığımız bu önemli projemiz sayesinde 824 km’lik mesafenin seyahat süresini 14 saatten 3,5 saate indireceğiz” dedi.