“Kanseri Bir Saniyede Tedavi Etmek Mümkün”

 “Kanseri Bir Saniyede Tedavi Etmek Mümkün”

Kanser, uğraş etmesi sıkıntı bir hastalık ve bu nedenle tıp yerküresinin büyük bir kısmı, tesirli bir kanser tedavi prosedürü keşfetmek ismine ağır bir mesai harcıyor. Pensilvanya Üniversitesi Abramson Onkoloji Merkezi’nden bilim kişileri, hususla ilgili yeni çalışmalarında tüm tedavi sürecinin bir saniyeden daha az sürdüğü proton radyasyon tedavisi prosedürünün aktifliğini doğruladı.

Merkezin yürütmüş olduğu karşılaştırmalı çalışma, flaş tedavisinin foton radyasyon terapisine kıyasla yan tesir riskini yaklaşık üçte iki nispetinde azalttığı sonucuna ulaştı. Daha da kıymetlisi yan tesir riski azalmasına karşın iki farklı tedavi usulü uygulanan hastaların düzgünleşme orantıları neredeyse birebir oldu. Bilim kişilerine nazaran protonlar, elektronlara nazaran daha büyük kütleli ve enine saçılımları daha küçük olduğundan bu da radyasyon ışınının tümör üzerinde daha hassas bir formda odaklanmasını ve komşu dokulara daha az zarar vermesini sağlıyor.

Haftalar süren kanser tedavileri, bir saniyede tamamlanacak

Söz konusu çalışmanın en değerli noktalarından biri ise, birkaç hafta süren kanser tedavisini sadece bir saniyede gerçekleştirebiliyor olması. Kanser hastaları için devranın ziyadesiyle pahalı olduğunu düşünürsek bu inanılmaz bir gelişme. Kelam konusu çalışma, klasik bir radyoterapi ünitesinde flaş radyasyon üretmek için elektron alanına proton kullanmanın sonuçlarını gösteren birinci araştırma. Sonuçlar ise proton radyasyonunun tesirli kanser tedavisi için uygulanmasının bugün kişisel ekipmanların oluşturulmasını beklemeden mümkün olduğunu gösteriyor.

Bilim kişilerinin açıklamalarına nazaran kelam konusu çalışmayı gerçekleştirmek kolay olmadı. Bilhassa radyasyon dozlarını yanlışsız bir halde ölçmek için şahsi sensörler geliştirmek zorunda kaldıklarını açıklayan bilim kişileri, standart dedektörlerin yüksek radyasyon dozları ve ultra yüksek parçacık suratları nedeniyle süratle doyduğunu belirttiler. Bilim kişileri, ekipmanın daha çokça optimizasyonunun klinik denemeler yapmak ve Flash terapi formülünün daha geniş bir tıbbi tatbikte kullanılmasına müsaade vereceğine inanıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek