Kanada’da Nükleer Alarmın Yanlışlıkla Verildiği Açıklandı

 Kanada’da Nükleer Alarmın Yanlışlıkla Verildiği Açıklandı

Kanada saatine nazaran bu sabah cep telefonlarına gelen bir bildiri paniğe neden oldu. Queen’s Park‘taki Pickering Nükleer Üretim Santrali’nden gelen ve nedeni açıklanmaya bildirinin yanlışlıkla gönderildiği açıklandı.

Sabah 7:30 civarı gönderilen bildirinin bir eğitim tatbikatının iç muhaberesinde kullanılması gerektiği belirtildi. Ontario Başsavcısı Sylvia Jones, tatbikatın Eyalet Acil Durum Operasyon Merkezi tarafından yapıldığını ve iletilerin beşeri bir kusur sonucunda gönderildiğini söyledi. Jones, muhite ya da kamuya yönelik rastgele bir tehlike bulunmadığını kaydetti.

Ontario eyalet hükümetinin halkı kaygıya sürükleyen bu vaka nedeniyle özür dilediğini kaydeden Jones, kusurun nasıl ortaya çıktığını tespit etmek ve tıpkı yanlışın tekrarlanmaması için soruşturma başlatıldığını belirtti.

Sabah saatlerinde gönderilen birinci bildiride acil durum ekibinin nükleer santralde bir duruma karşılık verdiği fakat anormal bir radyoaktivite seviyesinin olmadığı söyleniyordu. İki saat sonra gelen 2. mesajdaysa santralde faal bir acil durum olmadığı, birinci iletinin bir günah sonucu gönderildiği söylendi. Iletide diğer bir tedbire muhtaçlık duyulmadığının da altı çizildi.

Ontario Güç Üretim Santrali’ndeki muhabirler de halka yönelik bir tehdit olmadığını, radyolojik bir vukuatın gerçekleşmediğini ve bildirinin kusur sonucu gönderildiğini bildirdiler.

Çevre aktivistleri, uzun vadedir Ontario’daki nükleer santrale karşı çıkıyorlar. Son yanlış alarmın akabinde Pickering santraline yakın kesimdeki insan yoğunluğuna dikkat çekildi. Çevreciler, santralin 30 kilometre çapındaki ortamda yaşayan insan sayısının tüm Amerika kıtasındaki nükleer santrallerin etrafında yaşayan kişilerin yoğunluğundan oldukça çokça olduğunu belirtiyorlar. Kuzey Amerika’daki en eski ve en büyük santrallerden biri olan Pickering’de daha evvel de tehlikeli kazalar meydana gelmişti.

Pickering’de Fukuşima gibisi bir nükleer kazanın olması halinde, yarısı ölümcül 26 bin kanser vakasının birkaç yıl içerisinde ortaya çıkacağı kestirim ediliyor. Genişletilmiş Toronto Bölgesi’ndeki Pickering, Markham, Newmarket, Aurora, Richmond Hill ve kuzey Scarborough’un tahliye edileceği ve bu ortamlarda 100 yıl boyunca kişilerin yaşamayacağı da varsayım ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek