Joker’in Yıldızı Joaquin Phoenix, Ödüllere Doymuyor

 Joker’in Yıldızı Joaquin Phoenix, Ödüllere Doymuyor

Şubat ayında sahiplerini bulacak Oscar’lardan evvelki son dönemeçlerden olan Critics’ Choice Ödülleri’nde yılın en başarılı isimleri ödüllerini aldı. Gecedeki en büyük armağanlardan biri olan ‘En Uygun Erkek Oyuncu’ mükafatı, DC Comics sineması Joker’de canlandırdığı Arthur Fleck/Joker karakteri ile Joaquin Phoenix’e gitti.

Başarılı aktör, bu prestijli armağanına uzanırken, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Eddie Murphy, Adam Driver, Antonio Banderas ve Adam Sandler’ı artta bırakmayı başardı.

Joaquin Phoenix, Joker rolü için 23 kilo vermişti:

Bir hafta evvel 77. Altın Küre Mükafatları‘nde ‘En Yeterli Erkek Oyuncu’ mükafatını kazanan Phoenix, Oscar yarışındaki en savlı adaylardan birisini olduğunu bir sefer daha kanıtlıyor. Hollywood’un önde gelen eleştirmenleri ve gazetecilerinin kestirimleri ile Oscar kazanma orantıları belirleyen Gold Derby isimli internet sitesi, Phoenix’in ‘En Düzgün Erkek Oyuncu’ kolunda Akademi Armağanı adaylığı talihinin şu anda 10/3 olduğunu söylüyor.

Site başkaca Joker’in ortak muharriri ve direktörü Todd Phillips‘in Oscar’da ‘En Güzel Yönetmen’ adaylığı kazanma orantısını ise 20/1 olarak listeliyor. Son olarak, Joker’in ‘En Yeterli Film’ adaylığı için de 10/1 orantı verilmiş.

Bizleri 80’li yıllara götüren Joker, Arthur Fleck’in utanç ve başarısızlıkla sonuçlanan komedyenlik kariyerinin akabinde nasıl suça sürüklendiğini anlatıyor. İkonik karakterin kökenine yolculuk yaptığımız sinema, 55 milyon dolarlık mütevazi bütçesine karşılık yerküre çapında 1,06 milyar dolar gişe hasılatı topladı. Film tarihinde 1 milyar dolar barajını geçen birinci R-Rated (18+) sinema olmayı başaran Joker’in, DC’ye çok istediği Oscar’ı getirip getiremeceğini 9 Şubat gecesi düzenlenecek olan 92. Akademi Armağanları’nde öğreneceğiz.

Joker fragmanı:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek