Japon Milyarder, Twitter Takipçilerine Para Dağıtacak

 Japon Milyarder, Twitter Takipçilerine Para Dağıtacak

Japon milyarder Yusaku Maezawa, Twitter’daki takipçilerine para dağıtacağını açıkladı. Maezawa bunu para alan kişilerin mesrur olup olmayacaklarını anlamak için yapılan bir “çevre deney” olarak nitelendirdi.

Elon Musk’ın uzaya göndereceği birinci turist olan Maezawa, 1 Ocak’ta attığı tweeti retweet eden takipçileri arasından rastgele 1000 kimseye 1 milyon yen (9 bin dolar) verecek. Parayı alan takipçiler, paranın tesirini tespit etmek için tertipli halde anket dolduracaklar.

YouTube hesabından yaptığı açıklamada bunun “önemli bir içtimaî deney” olacağını kaydeden Maezawa, akademisyenler ve iktisatçıların da ilgini çekmeyi umut ettiğini söyledi. Ay’a gidecek birinci turist olan Japon milyarder, sanat ve spor otomobillere yaptığı harcamalarla bilinmesinin yanı sıra “paranın olmadığı bir dünya” üzere fikirlere verdiği kıymetle de tanınıyor. Maezawa, tüm yurttaşlara temel gelir ya da koşulsuz gelir verme teorilerini öne çıkarırken, bu fikirler ABD’li Demokratların lider adaylarından Andrew Yang üzere siyasetçilerce de destekleniyor.

Japon milyarder ehliyetli paraya ve boş devrana sahip olduğu için bu teorinin hak ettiklerine yönelik daha geniş bir tartışmaya vesile olmak istediğini belirtiyor. Üniversal temel gelir fikri, yapay zekanın kişilerin işlerini elinden alacağına duyulan dehşet nedeniyle destek buluyor. Fakat Japonya’nın sıkı iş gücü piyasası nedeniyle bu endişenin şimdi bariz olmadığı da söyleniyor.

Japon milyarder benzer bir yarışmayı 2019 yılının Ocak ayında da yapmış ve yaklaşık 1 milyon doları 100 insan arasında dağıtmıştı. Maezawa’nın geçtiğimiz yılki tweeti rekorlar kırmış, 4 milyonun üzerinde insan tarafından retweetlenmişti.

Yakın hengamda kız arkadaşı oyuncu Ayame Goriki‘den ayrılmasıyla manşetleri süsleyen Maezawa’nın Twitter’de yaklaşık 7 milyon takipçisi var. Japon milyarder gösterişli tüketimi ve hayatın mealine dair samimi açıklamalarıyla dikkat çekiyor. YouTube’da da konum alan Japon varlıklı, şahsi jetiyle olan gezintisinden berberde saç kestirmeye kadar gündelik yaşantısından medyaları paylaşıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek