İran’ın ABD’yi Vurmak İçin Kullandığı Balistik Füze Nedir?

 İran’ın ABD’yi Vurmak İçin Kullandığı Balistik Füze Nedir?

2020, memleketler arası gerginliklerin doruğa çıktığı bir yıl olarak başladı. Ekonomik nedenler, güç asılları, milletlerarası çıkarlar nedeniyle Orta Doğu’da kartlar tahminen de yüz bininci sefer tekrar dağıtılıyor. Özetlemek gerekirse ABD ve İran, Irak’ta savaşmaya başladı.

Aralık 2019’da İran destekli kümelerin Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne düzenledikleri ataklarla başlayan süreç, ABD’nin misillemesiyle devam etmişti. ABD, İran’ın en değerli 2. ismi olarak karşılanan Kasım Süleymani’yi Irak’taki vukuatları desteklediği gerekçesiyle öldürdü. İran sert bir karşılık vereceğini açıkladıktan sonra 8 Ocak sabahında ABD’nin Irak’taki iki askeri üssünü balistik füzeler ile vurdu.

Anlaşılan o ki bu gelişmelerin arkası ardı kesilmeyecek. Şu anda gündem o kadar kalabalık ki İran’da 8 Ocak’ta yaşanan zelzelelerin bile ABD’ye bağlandığı komplo teorileri görmek mümkün. Gelin bu gündemden sıyrılarak, önümüzdeki günlerde hayli konuşulması beklenen şu balistik füze sıkıntısına yakından bakalım.

Balistik füze nedir?

Balistik füze, kendinden güdümlü roket. Evvelden belirlenmiş gayeye giden rotayı, fırlatma noktasından ateşlendikten sonra kendi kendine bulur. Ismindeki “balistik” sözü ise ilmî bir tabirdir. Mermi, roket ya da kurşun üzere nesnelerin uçuş hareketleri ve tesirleri balistik ortamı altında araştırılır. Balistik füzeler ise bu araştırmaların sonucu olarak üretilmiştir.

Balistik füzeler, standart patlayıcılar dışında kimyasal, biyolojik ya da nükleer mühimmatlar da taşıyabilirler. Ayrıyeten mekana kurulan rampalardan, şahsi olarak tasarlanan hareketli kara araçlarından, bombardıman uçaklarından ya da denizaltı ve gemilerden ateşlenebilirler. Yükleri, taşıma kapasiteleri değiştiği ve her ortamda kullanılabildiği için balistik füzeler stratejik bir değere sahiptir.

Menziline nazaran 3 çeşit balistik füze bulunur:

  • Kısa menzilli balistik füze (SBRM – Short-range ballistic missile): 150-1000 km
  • Orta menzilli balistik füze (MRBM – Medium-range ballistic missile): 1000-3000 km
  • Kıtalararası balistik füze (ICBM – Intercontinental ballistic missile): 5000 km ve üzeri

Balistik füzeler nasıl ortaya çıktı?

İkinci Yerküre Savaşı devrinde Nazi Almanyası, geliştirdiği üstün teknolojiler ile işgal suratını artırmıştı. 1942’nin sonlarına hakikat Adolf Hitler’in talebiyle üretilen V-1 ve V-2 füzeleri birinci balistik füze örnekleridir. Hitler bu füzeler için “intikam silahı” ismini vermekteydi. Bugün gelişen bilgisayar ve yazılım teknolojileri, balistik sahasında yapılan yeni keşifler füze sistemlerini günümüz memleketleri için değerli bir savunma aracı haline getirdi

Balistik füzeleri şu an hangi devletler üretiyor?

Güncel haberlere ve kamuoyuna açıklanan haberlere nazaran şu an için 31 devletin elinde balistik füze bulunuyor. Bu füzelerin menzilleri ve uyumluluk teknolojileri ise değişim gösteriyor. Türkiye’nin ise elinde çok sayıda kısa ve orta menzilli balistik füzeleri var ve bu füzeler; kara, hava ve deniz araçları ile koordinasyonlu olarak kullanılabiliyor.

Hangi memleketlerde kıtalararası balistik füze (ICBM) var?

ABD, Rusya, Çin, Britanya ve Fransa’nın elinde kıtalararası balistik füze bulunuyor. Bu füzeler, ateşlendikleri noktadan bir öbür kıtadaki gayesi nokta atışıyla vurabiliyor. Kıtalar arası balistik füzeler ise daha evvel hiç kullanılmadı.

Birtakım memleketlerin maksimum balistik füze menzilleri:

Balistik füze sahibi olan devletlerin askeri güçleri de değerli ölçüde artış gösteriyor. Çünkü balistik füzeler yalnızca bir hücum avantajı değil, birebir hengamda askeri açıdan kıymetli bir savunma avantajını da beraberinde getiriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek