iOS 13’le Birlikte Gelen ve Fazla Bilinmeyen 11 Özellik

 iOS 13’le Birlikte Gelen ve Fazla Bilinmeyen 11 Özellik

ABD merkezli teknoloji devi Apple‘ın eylül ayında kullanıcıların hizmetine sunduğu iOS 13, iPhone’lara pek çok yeni özellik kazandırdı. Kullanıcılar, yaşadıkları meselelere karşın iOS 13’ü etkin olarak kullanıyorlar ve başta karanlık mod olmak üzere yeni işletim sisteminin sunduğu özelliklerden faydalanabiliyorlar.

iOS 13, uzunca bir vadedir kullanılıyor lakin işletim sisteminde yaşanan problemler, kullanıcılara rahat bir nefes aldırmadı. Tüketiciler, iOS 13’ün tüm özelliklerini keşfetmekten fazla karşılaştıkları dertlerin üstesinden gelmeye çalıştılar. Şimdiyse bizler, iOS 13’ün sahip olduğu 11 özellikten bahsedeceğiz. Bu özelliklerin büyük bir çoğunluğundan haberdar olmadığınıza eminiz. Dilerseniz lafı uzatmadan, 11 az bilinen iOS 13 özelliğine yakından bakalım.

Güzelleştirilmiş pil şarjı

Özellikle de yeni bir iPhone kullanıyorsanız, Güzelleştirilmiş Pil Şarjı özelliğinin telefonunuzun batarya performansı için çok büyük bir ehemmiyete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu özellik, telefonunuzun şarjını sınırlı bir müddetliğine durduruyor ve sonunda batarya sıhhatinizi koruyor. Yapay zeka desteğine sahip olan özellik, büsbütün sizin alışkanlıklarınız doğrultusunda hareket ediyor.

Yeni kaydırma çubuğu

Apple, iOS 13’le birlikte kullanıcılarına yeni bir kaydırma çubuğu sundu. Bu çubuk, derhal her tatbikte canlı olarak kullanılabiliyor ve çok daha süratli gezinti yapabilmenize yardımcı oluyor. Sonunda gerekli belgeleri ararken yahut acil bir işiniz olduğunda, gerekli olan olguya süratlice erişebiliyorsunuz.

Doküman tara

Telefonunuzun “Dosyalar” isimli pratiğine girin ve sağ üstte bulunan “…” seçeneğine dokunun. Önünüze çıkacak olan yeni menüde “Doküman Tara” isimli bir kısmın olduğunu fark edeceksiniz. Sonunda tarayıcıya muhtaçlık duymadan evraklarınızı tarayabilir, dijital ortama aktarabilirsiniz.

Iletiler içerisinde arama yapma

Bazı kullanıcılar, iPhone’larındaki bildirileri bulmakta zorlanıyor olabilirler. iOS 13’le birlikte kullanıcılar, Bildiriler pratiği içerisinde arama yapabiliyorlar. Bu özelliği kullanabilmek için Iletiler uygulamasındayken ekranınızı aşağı sahih kaydırın ve arama motoruna ilgili kişi ismini yazın.

Sesle denetim

iOS 13’le birlikte telefonunuzdaki pek çok uygulamaya gelen mikrofon simgesini fark etmiş olabilirsiniz. Bu simge, telefonunuzu sesiniz aracılığıyla denetim etmenize yardımcı oluyor. Böylece iPhone’unuz üzerinden erişmek istediğiniz bir pratik ya da menüye, direkt erişim sağlayabiliyorsunuz.

iMessage ve FaceTime, artık çift SIM desteğine sahip

Apple’ın iOS 13’le birlikte sunduğu etkileyici özelliklerden bir tanesi, özellikle iPhone XS ve daha yeni iPhone sahiplerini ilgilendiriyor. Zira kullanıcılar, iOS 13’le birlikte iPhone XS ve daha yeni iPhone modellerinde FaceTime ve iMessage pratiği için çift SIM desteğine sahipler. Kullanıcılar, sıradan koşullarda iMessage ve FaceTime için tek bir numara tanımlayabiliyorlardı. Ama artık kullanıcılar, iki farklı telefon numarasını iMessage ve FaceTime için tanımlayabiliyorlar.

App Store üzerinden tatbik silme

Telefonunuzdaki pratikleri silmek, umumide can sıkıcı bir süreçtir. Gelgelelim iOS 13’le birlikte App Store üzerinden telefonunuzdaki tatbikleri kolaylıkla silebiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için App Store üzerinden pratik güncelleme kısmına gidin ve telefonunuzdaki pratikleri tek tek inceleyin. Silmek istediğiniz rastgele bir tatbik varsa, o uygulamayı sola hakikat çekin ve “Sil” seçeneğine dokunun.

iPhone’lara fare desteği

iOS 13’ün etkileyici özelliklerinden bir tanesi de iPhone’unuza fare tasarruf desteği sunuyor olması. Bu özellik sayesinde telefonunuza bağladığınız bir fareyi, kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Üstelik telefonunuzun “Ayarlar” menüsü içerisinden farenin tuşlarını kendinize nazaran de ayarlayabiliyorsunuz.

Hücresel datanın indirebileceği belge boyutunu belirleyebilme

iOS işletim sistemi, umum hatlarıyla tüketicileri boğan bir yapıya sahip. Bilhassa iOS 13’e kadar iPhone’lar, birtakım şeylere müsaade vermiyordu. Ama iOS 13 ile birlikte Apple, en büyük problemlerinden bir adedini çözdü. Artık kullanıcılar, hücresel doneleri üzerinden indirmek istedikleri evrak boyutlarını kendileri belirleyebiliyorlar.

Bu özelliği kullanabilmek için telefonunuzun “iTunes ve App Store” isimli menüsüne erişin. Akabinde da “Pratik İndirmeleri” seçeneğine dokunarak hücresel doneyi indirme süreçlerinde nasıl kullanacağınıza karar verin. Şayet “Her Devir Müsaade Ver” seçeneğine dokunursanız rastgele bir sınırlama olmadan indirme yapabilirsiniz. “Her Hengam Müsaade İste” seçeneği ise münhasıran de evlatlar için kullanılması gereken bir seçenek olarak önümüze çıkıyor.

Safari’ye eklenen indirme başkanı

Apple, akıllı telefonları ve tabletlerini “Safari” olarak isimlendirilen internet tarayıcısı ile birlikte sunuyor. Fakat Safari, bugüne dek evrak indirme konusunda o kadar da yeterli değildi. iOS 13’le birlikte bu durum değişti ve Safari, kendi indirme başkanına kavuştu. Kullanıcılar böylece, indirdikleri belgeleri denetleyebiliyorlar.

Safari’ye eklenen internet sitesinde ekran imajı alma özelliği

iOS 13’e kadar Safari üzerinden ekran imgesi kaydetmek isteyen kullanıcılar, bu durumu modül parça yapmak durumundalardı. Ancak iOS 13‘le birlikte güncellenen Safari uygulaması, bir internet sitesinin ekran görüntüsünü boydan boya alabiliyor. Bu özelliği kullanabilmek için Safari üzerinden bir internet sitesine girin ve ekran görüntüsü alın. Ardından da sol alt kısma yerleşen görüntü taslağına dokunun.

Karşınıza çıkacak ekranda hem bazı düzenlemeler yapabiliyor hem de sayfanın tümünün ekran görüntüsünü alabilmek için ihtiyacınız olan yeni özelliğe erişebiliyorsunuz. Ekranın üst kısmında bulunan “Tam Sayfa” butonuna dokunduğunuzda yeni bir menü karşınıza çıkıyor ve bu menü aracılığıyla da ekran görüntülerini hızlı bir şekilde alabiliyorsunuz. Ekranın sağ kısmında ortaya çıkan menü, fazlasıyla yardımcı oluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek