Google, Antitröst Soruşturmalarıyla Karşı Karşıya Kaldı
10 Eyl, 2019 0:03 tarihinde eklendi

Google, Antitröst Soruşturmalarıyla Karşı Karşıya Kaldı

Google, Antitröst Soruşturmalarıyla Karşı Karşıya Kaldı

Washington Post’un yaptığı habere göre 50 kişilik devlet avukatlarından oluşan bir heyet, Google’a “antitröst” olarak adlandırılan ve tekelleşmeyi engelleyen kanuna karşı yaptığı işlerden dolayı yeni bir dava açtı.

Açılan davada kilit isim olan Texas Başsavcısı Ken Paxton, yürütülen soruşturmanın ilk aşamada şirketin reklamcılık politikasına odaklanacağını, daha sonra ise şirketin ekonomik kaynakları ile alakalı yönleri de kapsayacak şekilde genişletilebileceğini duyurdu. Başsavcı, “Gerçekler, bizlere gitmemiz gereken doğru yönü gösterecek” diyerek sözlerine son verdi.

Google’ın yanıtı ne olacak?

Google’ın ABD’nin antitröst yasalarına karşı hareket etmiş olduğu sonucuna varılırsa şirket, YouTube da dâhil olmak üzere işlerinin bir kısmınü elden geçirmek zorunda kalabilir. Buna alternatif olarak da reklam politikalarındaki anahtar algoritmaların çalışma şeklini değiştirmek zorunda bırakılabilir.

Dava ile alakalı Google tarafından herhangi bir izahat yapılmasa da yakın zamanda konuyla alakalı basın toplantısı düzenlenmesi umut ediliyor. Sürecin nereye varacağıyla alakalı henüz bir tahmin yapmak ise çok zor gaslıküyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *