İnsan Vücudunun Sıcaklığı Artık 37°C Değil

 İnsan Vücudunun Sıcaklığı Artık 37°C Değil

Derhal çabucak her hayvanın biyolojik sisteminde sorun yaşanmaması için ülkü bir vücut ısısı bulunur. Kimi canlıların fizikî özellikleri bu ısıyı koruma etmek ya da dengelemek üzere gelişmiştir. Kişilerde ise bu had, umumî kanıya nazaran 37 santigrat kademedir. En azından o denli bir inanış vardır ve bunu pratik deneyimlerle herkes gözlemleyebilir.

Stanford Üniversitesi’nde sıhhat bilimleri meydanında çalışan Prof. Dr. Julie Parsonnet ve ekibi, insan vücudunun ülkü sıcaklığı üzerine çalışmalar yürütüyor. Yaptıkları son ilmî literatür taramasıyla epeyce farklı sonuçlara ulaştılar. Mesela insan vücudunun giderek soğuması gibi… Nasıl yani?

Birinci doneler 1860 ve 1940 yılları arasında vücut ısıları sistemli olarak ölçülen 27.710 ere ilişkin:

Toplamda 80 yıl boyunca 27 bin kişinin vücut sıcaklığına dair done toplamak beli gündelik hayatınız için çok da kıymetli bir ek sağlayamayabilir, fakat ilmî araştırmalar için epeyce sağlamdır. Prof. Parsonnet ve ekibinin yaptığı şey de tam olarak bu. 2. olgular ise 1971 ve 1975 yılları arasında yapılan ölçümlerden alındı.

Günümüze dair ortalama insan vücudu sıcaklığına diar haber de 2007 ve 2017 yılları arasında bir öbür araştırma için yapılan ölçümler oldu. Böylelikle Stanford ekibi, 1860 yılından günümüze kadar yapılmış 677.423 vücut sıcaklığı ölçümünü tahlil etti. Sonuçlara nazaran, insan vücudunun ortalama sıcaklığı her 10 yılda bir 0.03 aşama azalıyor.

Erkekler, bayanlara kıyasla daha süratli soğuyor:

Cinsiyetlere nazaran bakıldığında ise ortaya daha farklı bir tablo çıkıyor. 1800’lü yıllarda yani 19. yüzyülda doğan bir erkeğin ülkü vücut sıcaklığı bugün doğan bir erkeğe kıyasla 0.59 santigrat radde daha yüksekti. Bayanlarda ise ülkü vücut sıcaklığı 1890’lardan günümüze kadar 0,32 santigrat radde daha azalmış durumda (Bu arada, bayanlara dair ölçümler en erken 1890’lı yıllardan itibaren yapılmış durumda).

Prof. Parsonnet, bu farklılığın eski termometrelerin daha yanlışlı olması münasebetiyle ortaya çıkmadığını savunuyor. Araştırmacı, yalnızca 19. yüzyıl donelerine değil, günümüz ve 20. yüzyıl donelerine de baktıklarını hatırlatıyor. Münasebetiyle insan vücudundaki soğuma eğilimine yönelik ilmî güvenirlik sağlandığını söz ediyor.

Donelere nazaran insan vücudundaki ortalama sıcaklık, resmi ölçümlerin yapıldığı 1860’dan bu yana 37 noktadan 36,6 raddeye geriledi:

Bilim kişilerine nazaran termometrelerin hassaslıklarının giderek artması durumu, rastgele bir yanılgıya sebep olmuyor.  Prof. Parsonnet, “Bana nazaran bu değişimin tek nedeni mikrobiyolojik olarak, eskiye nazaran çok farklı yapıya sahip olmamız.” diyor.

Araştırmacı kişilerin 1860 yılından bu yana biyolojik olarak değişim geçirdiğini söz ederek, “Asrî kişiler, aşılar ve antibiyotikler sayesinde, geçmişteki kişilere kıyasla daha az enfeksiyon yaşıyorlar. Bu nedenle bağışıklık sistemimiz daha az çalışıyor. Böylelikle vücudumuzun ortalama sıcaklığı da azalıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Bilim kişilerine nazaran vücudumuzdaki soğumanın ne vakit ya da nasıl duracağına ait bir olgu yok. Tek bilinen şey bağışıklık sistemimiz güçlendikçe vücudumuzun mikroplara karşı daha az efor sarf etmesi ve daha az ısınması. Elbette araştırmacılara nazaran bu soğumanın bir hududu var, lakin o had da keşfedilmeyi bekliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek