İhaleye Çıkan 80 Kilo Trüf Mantarı, 27 Bin TL’ye Satıldı

 İhaleye Çıkan 80 Kilo Trüf Mantarı, 27 Bin TL’ye Satıldı

Geçtiğimiz aralık ayında Van’da yaklaşık 80 kilogram trüf mantarına Kaçakçılıkla Savaş Kanunu kapsamında el konuldu. Ticaret Bakanlığı, yerkürenin en pahalı mantarı olarak bilinen trüf mantarlarını bekletilmeyecek eşya olarak ’www.eihale.gov.tr’ adresi üzerinden satışa çıkardı. Van Gümrük Müdüriyeti, piyasada kilogram fiyatı 2 bin Avro olan trüf mantarlarının pahasını 1 milyon 10 bin TL olarak belirledi.

23 Aralık’ta yapılan 1 gün vadeli birinci online ihalede, açık artırma 505 bin TL‘den başlatıldı. Van Likidasyon İşletme Müdürlüğü’nde tutarlı saklama koşullarında koruma edilen ve Tarım Bakanlığı’ndan tüketime münasebetli olduğuna dair tahlil raporları bulunan mantarlara birinci tefviz ahir alıcı çıkmadı. Akabinde 25 Aralık’ta yapılan 2. ihalede satışa esas bedeli 1 milyon 10 bin TL’den 505 bin TL’ye düşürüldü.

4. İhalede 27 bin 100 TL’ye satıldı

Açık artırmanın 252 bin TL’den başladığı 2. ihalede ve akabinde yapılan 3. ihalede de mantarlara alıcı çıkmadı. Ahir, 3 Ocak’ta düzenlenen 4. ihalede trüf mantarlarının satışa esas bedeli 18 bin TL olarak belirlenirken, açık artırma 9 bin TL’den başladı. Dün sona eren ihalede 80 kilo trüf mantarı 27 bin 100 TL’ye Bursa’dan bir alıcıya satıldı.

Diğer yandan Van’da kaçak yakalanan gayri 10 kilo trüf mantarı da tekrar e-ihale aracılığıyla satışa sunuldu. 2. küme trüf mantarı 3. ihaleyle yapılan açık artırma sonucunda 6 bin 750 TL’ye İstanbul’dan bir alıcıya satıldı.

Trüf mantarlarının tefviz bedelinin, tefviz sona erdikten sonra 2 iş günü içerisinde ödenmesi gerekiyor. Trüf mantarları, yeraltından çıkarıldığı için iyi saklama koşullarında uzun mühlet koruma edilebiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek