Huawei, Everest’e Dünyanın En Yüksek 5G İstasyonunu Kurdu

 Huawei, Everest’e Dünyanın En Yüksek 5G İstasyonunu Kurdu

Evvelki günlerde Çinli operatörler ve teknoloji devi Huawei arasında imzalanan bir muahede sonucunda yerkürenin yüksek noktalarına 5G antenleri yerleştirmesine karar verilmiş ve operatörleri temsilen China Mobile ve Huawei, Everest’in 5.300 ila 5.800 metre rakımlı ortamlarına antenlerin yerleştirilmesini sağlamıştı. Şirketlerden gelen yeni haber amacın bir adım ileriye taşındığını gösterdi.

China Mobile ve Huawei, yerkürenin en yüksek 5G baz istasyonunu 8.848 metrelik rakıma sahip Everest’in 6.500 metre rakımlı bölgesine kurmayı başardı. Şirketlerin yaptığı bu hamle sonucu China Mobile’ın çift gigabit ağına erişim sağlayan bir 5G istasyonu kurulmuş oldu. Huawei, yaptığı açıklamada 6.500 metredeki istasyonla uçtan uca tahliller sunulacağını iletti. 5.300 metredeki ana kamp ve 5.800 metredeki geçiş kampındaki antenlerden sonra yeni kurulan antenle bir arada girişim şimdilik tamamlanmış oldu.

Eksperler 7/24 çalışacak:

Kurulan istasyonun nizamlı olarak teftişinin yapılması ve meselesiz çalışmasını sağlamak üzere mütemadi çalışacak bir grup eksperin görevlendirildiği de şirketler tarafından iletildi. Huawei tarafından aktarılan bir haber de 5G için Everest üzere çok yüksek konumlardaki altyapının epey iyi olması ve SA+NSA modunda çalışan bir ağın 5G istasyonlarını birbirine bağlayacağı. Gerekli olan 5G kontağının da Huawei’nin Massive MIMO teknolojisiyle elde edileceğini ekleyelim.

Önceki hafta tamamlanan anten kurulumlarının zorluğunu herkes hatırlayacaktır. 8 tonluk gerecin tepeye taşınması için yekunda 150 kişinin çalıştığı dev girişim güçlü coğrafi ortam yüzünden epey zorlukla tamamlanabilmişti. Bunların yanında tabiata zarar vermemek için epey dikkatli çalışılmıştı. Huawei’nin kuvvetli koşullarda istasyon kurma tecrübesinin meyveleri burada alındı ve şirket durumun üstesinden gelmeyi bildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın