Huawei Rusya’da 5G operasyonunu başlattı
4 Eyl, 2019 0:12 tarihinde eklendi

Huawei Rusya’da 5G operasyonunu başlattı

Huawei Rusya’da 5G operasyonunu başlattı

Rus cep telefonu operatörü MTS, Moskova ve Kronshtadt kentlerinde yüksek hızlı web sağlayan 5G alanları oluşturmak için Huawei ile bir araya geldi.

İki şirketin ortak çalışması konusundaki anlaşma, Haziran ayında Rusya’da meydana gelen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin içinde imzalanmıştı.

Moskova’da yer alan 5G ağı şehrin maksimum rağbet gören bölgelerinden biri olan VDNKh (Rusya Fuar Merkezi) alanında kuruldu. 28GHz ve 4.9GHz frekans aralıklarında çalışan sistem akıllı şehir teknolojilerini tecrübe etmek amacıyla kullanılacak. Söz konusu teknolojiler güvenlik ve kent hizmetleri yönetimini iyileştirmenin yanısıra toplu ulaşımı geliştirmeyi de amaçlıyor.

Huawei Rusya Başkanı Zhao Lei, 5G’nin ek olarak holografik telefon görüşmesi gibi bilim kurgu filmlerinde görülen bazı uygulamalara da imkan tanıyacağını söylemiş oldu. Moskova Enformasyon Teknolojileri Departmanı Başkanı Eduard Lysenko ise 5G’nin sürücüsüz çalgılarla ulaşımın geliştirilmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Fuar merkezinde küçük bir alanda etkinlik gösteren Moskova 5G tecrübe etme alanının 2020’de tüm VDNKh Bölgesi’ni kapsaması planlanıyor.

MTS Moskova bölgesi direktörü Igor Egorov, “Tahminlerimize bakılırsa, 2025 itibari ile Moskova’da 5G trafiğinin yedi kat artmasına bekliyoruz” dedi. Bu arada St. Petersburg civarlarında yeralan Kronshtadt kentinde kurulan 5G alanı ise tüm şehir sakinlerini kapsıyor. 5G özelliği bulunan cep telefonlarına sahip olanlar 1.2 Gbps şeklinde hızlarda web kullanabiliyor. Bu Full HD kalitesinde bir filmi 1 dakikada indirebileceğiniz anlamına geliyor.

Ağustos ayı başlangıcında bir başka Rus cep telefonu operatörü Tele2, İsveçli Ericsson ile ortaklaşa, Moskova’da Tverskaya Caddesi’nde bir başka 5G alanı kurmuştu.

2018 Dünya Kupası sırasında ise gene bir Rus cep telefonu operatörü MegaFon, Nokia’nın 5G ekipmanlarını kullanarak VR yayınlar yapmıştı. Şu an MegaFon da Rusya’da 5G standartlarını geliştirmek ve yürütmek için Huawei ile anlaştı.

Google’ın işletim sistemi Android’i kullanması yasaklanan Huawei ise kendi cep telefonu ve tabletlerinde Rus işletim sistemi Aurora’yı kullanma kararı almıştı.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *