Google, ‘Kanıtlanmamış’ Tedavi Reklamlarını Yasaklayacak
9 Eyl, 2019 13:36 tarihinde eklendi

Google, ‘Kanıtlanmamış’ Tedavi Reklamlarını Yasaklayacak

Google,  ‘Kanıtlanmamış’ Tedavi Reklamlarını Yasaklayacak

Dünya devi Google, denenmemiş, aldatıcı tedaviler sunarak bireylerden yararlanmaya çalışan kötü niyetli kişilerin yükselişini durdurmayı hedefliyor. Bu kapsamda Cuma günü bazı açıklamalarda bulunan şirket, çoğu kök hücre ve gen terapisi de dahil olmak üzere kanıtlanmamış tıbbi tedaviler için çevrimiçi reklamları yasakladığını söyledi.

Dolandırıcılara özellikle sağlık şeklinde çok ciddi bir konuda prim vermek istemeyen şirket, aldığı bu kararın tıbbi keşiflerin önemini azaltma çabası olmadığını belirtti. Google, bu konudaki görüşlerini ise “İzlenen, düzenlenmiş klinik çalışmalar, önemli tıbbi gelişmeleri kontrol etmenin ve kanıtlamanın en güvenilir yoludur.” sözleriyle beyan etti.

Bilimsel dayanakları olmayan tedavi reklamları tamamen yasaklanacak:

Bu mevzuda fazlaca ciddi bir tutum ve yol izleyen Google, alandaki uzmanlara danıştıktan sonrasında harekete geçtiğini ve hareketinin Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği Başkanı Deepak Srivastava tarafınca onaylandığını söyledi.

Google’ın ifadesinde, Srivastava’nın “Kanıtlanmamış kök hücre ürünlerinin erken pazarlanması ve ticarileştirilmesi halk sağlığını tehdit ediyor, biyomedikal araştırmalara olan güvenlerini ve meşru yeni tedavilerin gelişmesini baltalıyor.” sözlerine de oldukça vurgu yapıldı.

Ayrıca temel bilimsel bulgulara ve ön klinik deneyimine dayanan tedavileri de yasaklayacak olan Google, şu anda yaygın klinik kullanımı doğrulamak için yeterince veriye sahip olmadığını fakat bu konuda da bir çözüm üreteceklerini belirtiyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *